A téma feldolgozásának célja, hogy összefüggéseiben mutassa be növekvő fogyasztásunk társadalmi, gazdasági és környezeti következményeit, kapcsolatát a hulladék-probléma kialakulásával. Kiemelt hangsúlyt kap a tudatos fogyasztói magatartás elmélyítése, különös tekintettel a tudatos élelmiszerfogyasztásra.
Óratervek és Mintaprojektek
A mintaprojektek alapján a fenntarthatóság pedagógiájában jártasabb pedagógusok saját maguk is kidolgozhatják a Témahéthez kapcsolódó heti projekttervüket.Az összes óratervet és a keresőt megtekintheti ezen az oldalon.- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · óravázlat
Apró betűk – nagy döntések
A tanulók megismerkednek a tudatos fogyasztói magatartás alapjaival. Értelmezik az élelmiszercímkéken található információkat, megismerik azok jelentőségét és szerepét a vásárlási döntések során.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · projektterv
Tudd, mit veszel – tudd, mit eszel!
A tanulók megismerkednek az élelmiszerek vásárlása és felhasználása során kialakuló tudatos fogyasztói magatartás fontosságával, az élelmiszerek előállítási folyamatával és útjával, az élelmiszercímkék olvasásának alapjaival, a fogyasztóvédelemmel. Betekintést kapnak, hogyan alakíthatják tudatosságukat az élelmiszerek fogyasztásával kapcsolatban, és hogyan válhatnak környezettudatos fogyasztókká.
Pályázatok
A sikeres pályázók díjakat és támogatásokat nyerhetnek a fenntartható projektek megvalósításához és a környezeti nevelés előmozdításához.A pályázatok listáját itt érheti el.ZÖLD SÉFEK, ZÖLD KALANDOK – ÉTELMENTŐ-RECEPTÍRÓ PÁLYÁZAT 2025.
A pályázat célja a diákok szemléletformálása, a tudatos élelmiszer-fogyasztási szokások kialakítása-elmélyítése és az élelmiszer-pazarlás elleni cselekvés ösztönzése.
Programok
A 2025-ös Fenntarthatósági Témahétet támogató szakmai szervezetek szeretettel invitálják az iskolásokat saját helyszíneiken megrendezésre kerülő, változatos programjaikra a Fenntarthatósági Témahét folyamán.Az összes helyszínt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.- HELYSZÍN: 1053 Budapest, Ferenciek tere 6. · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK
ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár
Fenntarthatósági témahét az ELTE Egyetemi Könyvtárban – Zöldkönyvtári programok
A Fenntarthatósági témahét keretében örömmel várjuk általános és középiskolás csoportok látogatását az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár zöldkönyvtári bemutatóin. A programsorozaton a diákokat restaurátor-műhelyünk, könyvtárépületünk és zöldkönyvtári titkaink felfedezésére invitáljuk. Restaurátorunk vezetésével a papíröntés és a könyvfűzés technikájából kaphatnak ízelítőt. Megismerkedhetnek a könyvfertőtlenítés folyamatával és a régi könyvkötészeti eljárásokkal. A restaurátori munka célja természetes anyagok felhasználásával a muzeális gyűjteményünk történeti és esztétikai értékének megőrzése, élettartamának meghosszabbítása különböző restaurálási eljárások és preventív konzerválási technikák segítségével. Könyvtártúráinkon az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár történetéről értesülhetnek vendégeink. A Szkalnitzky Antal tervei alapján épült könyvtárpalota kivitelezésében a 19. század legkorszerűbb szellőztetési, fűtési és világítási megoldásait alkalmazták. A könyvtári kalauzolás során megtekinthetők az aula oszlopcsarnokában látható sgraffitók, a díszterem tudományokat és művészeteket ábrázoló nőalakjai, valamint Than Mór portréja a középkorú Ferenc Józsefről. Látogatóink bejárhatják az egykori főigazgatói lakás termeit, megcsodálhatják a Perczel László-féle glóbusz rekonstrukcióját, és betekinthetnek Műemlékraktárunkba is, melyet a nagyközönség számára csak különleges alkalmakkal nyitunk meg. A túra keretében a könyvtár mesterséges intelligenciával támogatott szolgáltatásai és a fenntarthatóság jegyében alkalmazott jó gyakorlatai is bemutatásra kerülnek. Zöldkönyvtári kvízjátékunk keretében kiderül, mit tehet egy könyvtár a fenntartható fejlődés céljai eléréséért. Minden érdeklődőt szeretettel látunk!
- HELYSZÍN: 3642 Bánhorváti-Lázbérc, Víztisztítómű · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK
ÉRV Zrt.
A víz útja a Lázbérci Víztározótól a poharunkig
A Víztározótól indulva a víz útját követve haladunk. A Víztisztítóműben a víztisztítás különböző technológiai lépéseit ismerhetjük meg. Sétánk során a derítő műtárgyakat érintve, megérthetjük a koaguláció-flokkuláció folyamatát, találkozhatunk a Magyarországon elsők között üzembe helyezett membrántechnológiával, az ultraszűrés technológiájával. Tovább haladva aktívszén adszorberágyakkal és fertőtlenítési folyamatokkal ismerkedhetünk meg. Sétánk végén érintünk üzemi laboratóriumi és vízműgépész helyiségéket, ahol betekintést nyerhetünk ennek a stratégiailag nagy fontossággal bíró üzemnek napi ellenőrző és folyamatirányító feladatait ellátó egységeibe. A program után hazatérve biztosak lehetünk abban, hogy át fogjuk érezni a vezetékes ivóvíz fontosságát, amikor otthonunkban kinyitjuk a vízcsapot.
- HELYSZÍN: Hernádkak, Kazinczy utca 1. · MAX. 22 FŐS CSOPORTOK
ÉRV Zrt.
Csúcsvízmű telephely üzemlátogatása
A látogató betekintést kaphat az víztisztítási technológia egyes elemeiről, az ivóvízelőállítás és elosztás folyamatáról.
- HELYSZÍN: 1186 Budapest, Gilice tér 39. pestszentlőrinci Marczell György Főobszervatórium · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt.
"Meteorológia, környezetvédelem és fenntarthatóság" szemléletformáló program iskolásoknak a Marczell György Főobszervatóriumban
Környezetvédelmi témájú programok: Komposztáljunk együtt a jobb levegőminőség érdekében! Ismerkedés a környezeti zajvédelem alapjaival, Ökocímkével könnyebb a zöld választás. Mit tehetünk mi a levegőtisztaság-védelméért a mindennapokban? Hogyan keletkeznek a levegőminőségi adatok; a levegőminőség mérőkocsi működésének bemutatása. Meteorológiai témájú program: Tanösvény séta: a meteorológiai műszerkert bemutatása.
- HELYSZÍN: 2541 Lábatlan, Rákóczi Ferenc u 170. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
MAGYAR TERMÉK Nonprofit Kft.
Magyar Termékek és fenntarthatóság - Dunamente Ökocentrum
A program célja, hogy a fenntarthatóság elveit a diákok számára élményszerű, interaktív módon ismertesse meg. A program során a résztvevők megismerkedhetnek a fenntartható fejlődés alapjaival, a helyi környezet védelmével és a hazai termékek szerepével a fenntartható jövő építésében. A program a Dunamente Ökocentrum adta lehetőségeket kihasználva mutatja be, hogyan érhetjük el közösen a környezeti egyensúlyt, miközben támogathatjuk a helyi gazdaságot. A diákok egy izgalmas, három részből álló programban vesznek részt. Elsőként a Magyar Termék óra során a diákok megismerkednek a hazai termékek fontosságával és szerepükkel a gazdaságban. Az órán a diákok betekintést nyernek abba, hogyan járulnak hozzá a magyar termékek a közösségek jólétéhez, és miért fontos a hazai termelés támogatása. A foglalkozás célja, hogy a diákok megértsék a helyi gazdaság erősítésének fontosságát, és hogy a vásárlói döntések hogyan formálják a közvetlen környezetüket. Ezt követően a diákok a Dunamente Ökocentrum kiállításán keresztül interaktív módon mutatja be a természeti értékeket és felhívja a figyelmet a globális klimatikus változások hatásaira. A látogatók öt tematikus teremben ismerkedhetnek meg a környezetvédelem fontosságával. A program harmadik részeként a Magyar Piszke Papír Interaktív Műhelymunkájában a diákok aktívan részt vehetnek a hulladékkezelésről szóló foglalkozáson, ahol gyakorlati példákon keresztül ismerkednek meg a hulladékcsökkentés és újrahasznosítás módszereivel. Az oktatás során a diákok papírújrahasznosítással készíthetnek saját alkotásaikat, miközben fontos ismereteket szereznek a fenntartható anyaghasználatról. A program célja, hogy a diákok számára értékes, gyakorlati tudást adjon át a fenntarthatóság területén, valamint érzékenyítse őket a helyi termékek vásárlásának fontosságára és annak környezeti hatásaira. A program végén a diákok tudatosabbá válnak környezetük védelme és a fenntartható életmód iránti elköteleződésükben.
- HELYSZÍN: 1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7. · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK
MCC - Klímapolitikai Intézet
Lehet-e jó üzlet a fenntarthatóság?
A foglalkozás során megvizsgáljuk hogyan lehet fenntartható, mégis életképes módon gazdálkodni. Miként lehet jó üzlet a fenntarthatóság, kik és hogyan tehetnek ezért, és ki nyerhet és ki veszíthet egy fenntartható társadalmi rendszerben. Megbeszéljük, hogy miért fontos, hogy a fenntarthatóságot úgy valósítsuk meg, hogy az ne kényszer, hanem vonzó lehetőség legyen. Röviden áttekintjük, hogy honnan indultunk, hol tartunk most és milyen lehetőségeink vannak a közeli és a távolabbi jövőben.
- HELYSZÍN: 1024 Budapest, Petrezselyem utca 7-9. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
Nébih Oktatási Program - Maradék nélkül
Süssünk-főzzünk Maradék nélkül!
A Nébih Oktatási Program és a Maradék nélkül program kiemelten fontos célként kezeli az élelmiszerpazarlás megelőzésére vonatkozó tudatosság növelését, hiszen a fenntartható jövő érdekében elengedhetetlen, hogy már fiatal korban elsajátítsuk az élelmiszerekkel való felelős gazdálkodás alapjait. „Süssünk-főzzünk Maradék nélkül!” című interaktív előadásunk során a diákok nemcsak megismerkedhetnek a biztonságos és fenntartható ételkészítés alapelveivel, hanem gyakorlati tippeket is kapnak arra, hogyan csökkenthetik a pazarlást a mindennapokban. Az előadás során bemutatjuk az élelmiszerbiztonsági alapelveket, a helyes tárolási és felhasználási módszereket, valamint olyan kreatív megoldásokat, amelyekkel a maradékokból is ízletes és tápláló ételek készíthetők. Célunk, hogy a résztvevők tudatosabb döntéseket hozzanak az élelmiszerekkel kapcsolatban, ezáltal csökkentve a kidobott ételek mennyiségét és hozzájárulva egy fenntarthatóbb életmód kialakításához. A bemutatott praktikák könnyen alkalmazhatók az otthoni konyhában is, így a gyerekek már most aktívan hozzájárulhatnak a pazarlás mérsékléséhez – mindezt játékos és élvezetes formában!
- HELYSZÍN: 1112 Budapest, Boldizsár utca 2., Budapest One irodaház, D épület, One recepció · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
One Alapítvány
Zöld Megoldások a Mindennapokban – Interaktív Irodaház Látogatás a One Alapítványnál
Zöld Megoldások a Mindennapokban – Interaktív Irodaház Látogatás a One Alapítványnál Idén a Fenntarthatósági Témahét keretében egy igazán izgalmas programmal várjuk az általános és középiskolás diákokat. Látogassátok meg velünk a One Alapítvány és egyben a One Magyarország Zrt. irodaházát, a BudapestOne-t, és lessetek be egy környezettudatos épület kulisszái mögé! Vajon hogyan lehet egy irodaház igazán fenntartható? Hogyan spórolhatunk az energiával, és miért fontos a tudatos vízhasználat? Gyertek el, és tudjátok meg! Mit mutatunk meg? A látogatás során interaktív módon mutatjuk be az épület legfontosabb fenntarthatósági megoldásait: 1. Fenntartható építés • Újrahasznosított alapanyagokból készült épületrészletek. • Régi székházból áthozott bútorok és műszaki berendezések. • Okos hulladékkezelés az építkezés során. 2. Energiahatékony üzemeltetés • LED-es világítás időkapcsolóval és mozgásérzékelővel. • Intelligens fűtés és hűtés: egyéni termosztátok, nyitható ablakok, UV-szűrés. • Központi épületfelügyeleti rendszer a hatékonyabb működésért. 3. Zöld megoldások a mindennapokban • Szelektív hulladékgyűjtő pontok. • Palackmentes vízellátás: szűrt vízcsapok kulacs- és kancsótöltésre. • Több növény, több oxigén – egészségesebb munkakörnyezet. 4. Kényelem és jó közérzet • Nők és férfiak eltérő igényeire szabott megoldások. • Relaxációs terek: csocsó, pingpong, jógaszoba és futópálya a tetőn. • Lépcsőház – mit adhat a lépcsőfokokon túl? Hogyan vehettek részt? Regisztráljatok a programra itt, a Fenntarthatósági Témahét hivatalos oldalán. Időtartam: 45 perces vezetett túra. Hány csoportot várunk? 4 osztályt várunk kísérőkkel, összesen max. 30 fős lehet egy csoport. Jelentkezési határidő: 2025. március 21., péntek. Fontos! • Előzetes regisztráció szükséges a résztvevők névsorának pontos leadásával. • Személyi igazolvány szükséges a belépéshez a látogatás napján. Ne maradjatok le! Fedezzük fel együtt, hogyan tehetjük fenntarthatóbbá mindennapjainkat.
- HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
SEFAG Zrt.
Fenntarthatósági Témahét- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem
A Fenntarthatósági Témahét egyik állandó témája a tudatos fogyasztás, amely alapvető fontosságú az életünk minden területén. A Témahét programjai és oktatóanyagai segíthenek a diákok szemléletformálásában, hogy ne csak fogyasszanak, hanem tudatosan mérlegeljék döntéseiket vásárlásaik során, és válasszanak olyan termékeket, amelyek környezetbarát módon készülnek és hosszú távon fenntarthatóak.
- HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola, Lábod-Rinyabesenyő-Sziágy puszta (Somogy megye) GPS: Észak: 46°08'40" Kelet: 17°30'02.5" · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
SEFAG Zrt.
Tudatos fogyasztói magatartás
A Fenntarthatósági Témahét egyik állandó témája a tudatos fogyasztás, amely alapvető fontosságú az életünk minden területén. A Témahét programjai és oktatóanyagai segíthenek a diákok szemléletformálásában, hogy ne csak fogyasszanak, hanem tudatosan mérlegeljék döntéseiket vásárlásaik során, és válasszanak olyan termékeket, amelyek környezetbarát módon készülnek és hosszú távon fenntarthatóak.
- HELYSZÍN: Tinker Labs Baja oktatási központ (6500 Baja, Bajcsy-Zsilinszky utca 54. - volt posztógyár) · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK
Tinker Labs Baja
Fenntarthatósági Élménylabor
Szeretettel várunk a Tinker Labs Baja interaktív, élményalapú foglalkozásaira a 2025. évi Fenntarthatósági Témahéten! Alsós iskolai csoportok számára 3 izgalmas témakörben kínálunk játékos, érdeklődést felkeltő programokat: Zöld energiaforrások: Ismerd meg a nap, a szél és a víz erejét! Kísérletezz, fedezz fel és játssz velünk! Hulladékok: Mi lesz a sorsa a kidobott dolgoknak? Gyere el hozzánk, és megtudhatod! Készíthetsz újrahasznosított anyagokból játékokat, vagy éppen egyedi, különleges használati tárgyakat! Segítünk, hogy a hulladék ne csak szemét legyen, hanem egy új dolog kezdete! Tudatos fogyasztói magatartás: Mit veszel, miért veszed? A reklámok befolyásolnak? Tudatosan is lehet vásárolni! Gyere el, és megtanulhatod, hogy mire figyelj oda, ha vásárolsz, hogy az ne csak neked legyen jó, de a környezetnek is! Miért gyertek el? Mert nálunk nem csak tanulsz a környezetvédelemről, de játszva tapasztalhatod meg, hogy mit tehetsz a Föld védelméért! Mert a jövő a Ti kezetekben van!
- HELYSZÍN: Bécsi út 221. (bejárat az árkádok alatt) · MAX. 16 FŐS CSOPORTOK
Tinker Labs Óbuda
Tinker Labs foglalkozás a fenntarthatóságért
Szeretettel várunk a Tinker Labs Óbuda interaktív, élmény alapú foglalkozásaira a 2025. évi Fenntarthatósági Témahéten! Az alsós iskolai csoportok számára három izgalmas témakörben kínálunk játékos, érdeklődést felkeltő programokat. Hulladék csökkentés és újra hasznosítás: mi történik a szeméttel, miért fontos szelektíven kezelni, mi az újrahasznosítás, mi készül az újra felhasználható szemétből? Víz- és energiatakarékosság: Miért fontos, hogy ne pazaroljuk a vizet, energia és más megújuló energiaforrások! Fák és növények fontossága: Miért fontosak a fák, hogyan segíti a fa ültetés a klímaváltozást? Fenntartható étkezés? Állatok és élővilág védelme? Miért gyertek el? Mert nálunk nem csak tanulsz a környezetvédelemről, de játszva tapasztalhatod meg, hogy mit tehetsz a Föld védelméért! Mert a jövő a Ti kezetekben van! ! Fontos információ: a Tinker Labs Óbuda központban összesen 16 gyermeket tudunk egyszerre fogadni - esetleg fotópályázat nyerteseit vagy 2 részletben az osztályt. Igény esetén ki is tudunk menni az iskolába, így az osztályteremben tudjuk megtartani a foglalkozást az egész osztálynak.
- HELYSZÍN: 2112 Veresegyház, Fő út 76/a. · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK
Tinker Labs Veresegyház
Tinker Labs fogalkozás a fenntarthatóságról
Szeretettel várunk a Tinker Labs Veresegyház interaktív, élmény alapú foglalkozásaira a 2025. évi Fenntarthatósági Témahéten! Az alsós iskolai csoportok számára három izgalmas témakörben kínálunk játékos, érdeklődést felkeltő programokat. Hulladék csökkentés és újra hasznosítás: mi történik a szeméttel, miért fontos szelektíven kezelni, mi az újrahasznosítás, mi készül az újra felhasználható szemétből? Víz- és energiatakarékosság: Miért fontos, hogy ne pazaroljuk a vizet, energia és más megújuló energiaforrások! Fák és növények fontossága: Miért fontosak a fák, hogyan segíti a fa ültetés a klímaváltozást? Fenntartható étkezés? Állatok és élővilág védelme? Miért gyertek el? Mert nálunk nem csak tanulsz a környezetvédelemről, de játszva tapasztalhatod meg, hogy mit tehetsz a Föld védelméért! Mert a jövő a Ti kezetekben van!
- HELYSZÍN: Akvárium Klub · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK
UNICEF Magyarország
Klímahősök Konferencia
2025 Április 9-én, az Akvárium Klubban, a Fenntarthatósági Témahét keretében rendezett ifjúsági klímatalálkozón 1000-1500 fiatal diákot szeretnénk tartalmas, minőségi programokon keresztül az éghajlatváltozás hátteréről, ősszefüggéseiről edukálni. Olyan hasznos, akár azonnal, egyéni szinten is alkalmazható megoldásokat tervezünk bemutatni, amelyek reményt adnak arra, hogy közösségi szinten, együtt képesek vagyunk a folyamat lassítására, jövőjük alakítására. Az előadások a fiatalokat érdeklő témákban, az ő nyelvükön szólnak.
Óralátogató Szakértők
Az óralátogató szakértőknek lehetősége van bekapcsolódni egy-egy iskolai tanórába, hogy szakmai tudásával támogassa a Fenntarthatósági Témahét programjait.Az összes óraadó szakértőt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.- MÁV Pályaműködtetési Zrt.
Havasi Krisztián
A fenntarthatósági célok támogatása a vasúti közlekedés tudatos használatával
Az érintett témák rövid összefoglalás: fenntarthatóság fogalma, jelentése és alappillérei, fenntarthatósági célok (SDGs), ökológiai lábnyom és Earth Overshoot Day, tudatos fogyasztás a közlekedés területén, kötöttpályás közlekedés támogató szerepe (összehasonlítás más szereplőkkel), a jelenkor fejlesztési irányai, a jövő lehetőségei a fenntartható fejlődés biztosítására, beszélgetés az egyéni aktivitásról.
- BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt.
Miczki Júlia
Fenntartható városi közlekedés
Mi a kulcsa, hogy fenntartható legyen a közlekedés a városban? Mi a szerepe ebben a város közlekedésszervezőjének a BKK-nak? Mit tehetünk mi, egyéni szinten egy élhetőbb városi környezetért a közlekedésünkkel és a tudatos mobilitási mód választással?
- BKV Zrt.
Osztroluczki Kinga
Fenntarthatóság a hétköznapokban
A fenntarthatóság a hétköznapokban számos kis lépéssel kezdődhet, amelyek hosszú távon jelentős hatást gyakorolhatnak a környezetre és a társadalomra.
- ERI HUNGARY - European Research Institute
Takács Emőke
Öko-méltányosság
A biológiai sokféleség megőrzése fontos az emberi generációk jövője és jóléte fenntartása miatt, amelynek feltétele az élővilággal szembeni méltányosság gyakorlása. Egy igazságos környezetben az emberek megértőbbek a természetükkel és elfogadóbbak egymással. A diákokkal való beszélgetések és gyakorlatok a természettel való kapcsolat erősítését, a bolygó határainak figyelembevételét és a policentrizmust erősítik.
- Nébih Oktatási Program - Maradék nélkül
Gargya-Szabó Zsanett
Süssünk-főzzünk Maradék nélkül!
A Nébih Oktatási Program és a Maradék nélkül program kiemelt célként kezeli az élelmiszerpazarlás megelőzésére vonatkozó tudatosság növelését, hiszen a fenntartható jövő érdekében elengedhetetlen, hogy már fiatal korban elsajátítsuk az élelmiszerekkel való felelős gazdálkodás alapjait. Előadásunk során a diákok nemcsak megismerkedhetnek a biztonságos és fenntartható ételkészítés alapelveivel, hanem gyakorlati tippeket is kapnak arra, hogyan csökkenthetik a pazarlást a mindennapokban.
- HungAIRy projekt - Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata
Nagy Tímea
Teremtésvédelem - Segítsünk a földnek
Mit tehetünk azért, hogy könnyebb legyen a földnek velünk élni? Az előadás szólhat, levegőtisztasági témáról, komposztálásról, a zöld energiák több fajtájáról is, tudatos fogyasztásról, és klímaváltozásról. Kicsiknek, játékos feladatokkal aranyos filmek vetítésével, nagyobbaknak tesztekkel kérdésekkel, feladatokkal, még nagyobbaknak 20 percben komolyabb előadással érintve az adott témákat, utána pedig beszélgetés, kérdezhetnek és elmondhatják, hogy ők hogyan látják, mit gondolnak ezekről a kérdésekről.
- SEFAG Zrt.
Éder Lilla
Tudatos fogyasztói magatartás - nemcsak szuperzöldeknek
A fogyasztási szokásaink nem csak a pénztálcánkra vannak befolyással, hanem a környezetünkre, egészségünkre is. Az órán bemutatásra kerülnek a választásainkkal kapcsolatos összefüggések, segítenek a diákoknak abban, hogy fogyasztói szokásaik tudatos döntések eredményei legyenek, mellyel nem csak saját egészségüket védik, hanem környezetükre pozitív hatással lehetnek.
KIEGÉSZÍTŐ ANYAGOK
A 2025. év kiemelt témáinak feldolgozásához a Fenntarthatósági Témahét partnerei is hozzájárultak a témákhoz kapcsolódó szakmai anyagokkal.FoodEducators program óravázlatai
A hulladék témához kapcsolódóan ajánljuk a FoodEducators program óravázlatait, amelyek letölthetők a program honlapjáról egy rövid regisztrációt követően. A FoodEducators az EIT Food* programja, amely tartalmas, és kreatív óravázlatokat kínál az élelmiszertermelés és -fogyasztás mint rendszer témaköréhez kapcsolódóan. A tudományos alapokon nyugvó óravázlatok magyar nyelven is elérhetők különböző korosztályok számára az alábbi négy témakörben: Élelmiszer és egészség, Élelmiszer és fenntarthatóság, Élelmiszertudomány és élelmiszerrendszerek, Agrárélelmiszeripari szakmák és karrierek.
NÉBIH - Maradék nélkül
A hulladék témakörhöz kapcsolódóan ajánljuk a Nébih "Maradék nélkül" programját, amely átfogó és gyakorlatias oktatási anyagokat kínál. Az ingyenesen elérhető segédanyagok segítségével a diákok megismerhetik az élelmiszerhulladékok keletkezésének okait, hatásait és azokat a mindennapi lépéseket, amelyekkel csökkenthetik saját pazarlásukat. A programhoz tartozó kiadványok, munkafüzetek, tanári segédletek és animációs videók könnyen beépíthetők a tanórákba, így támogatva a pedagógusokat abban, hogy a hulladékcsökkentés és a tudatos fogyasztás szemléletét hatékonyan adják át a diákoknak. A teljes oktatási csomag elérhető a Maradék nélkül weboldalon.
Olvasástársaság - olvasólista
A Magyar Olvasástársaság összeállított egy könyvajánló listát a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét kiemelt és állandó témáira, amely segíti a pedagógusokat és diákokat a mélyebb megértésben és a témahét programjainak gazdagításában.
ZöldGuru - One Hungary
A One Alapítvány platformja a digitális tudás fejlesztéséhez nyújt segítséget több témában. A ZöldGuru egy izgalmas, interaktív online kurzus, amely alapvetően 12-18 éves korosztálynak szól. Célja kettős: egyrészt, hogy segítsék a tanárokat a fenntarthatóság tanításában, másrészt pedig, hogy a diákokat cselekvésre motiválják. A tananyagot úgy tervezték meg, hogy négy tanórában bemutatható legyen a fenntarthatóság fogalma, majd a környezeti, társadalmi és gazdasági vonatkozás is.
Nemzeti Köznevelési Portál tematikus gyűjteménye
2025-ös, idén tizedik évfordulóját ünneplő Fenntarthatósági Témahét keretében a Nemzeti Köznevelési Portálon található okostankönyvekből, digitális tartalmakból és az Oktatási Hivatal által gondozott tankönyvekből egy tematikus gyűjteményt hoztunk létre a teljesség igénye nélkül. A gyűjtemény célja, hogy a felhasználók egy helyen minél több kutatható anyagot és alkalmazható feladatot kaphassanak a Témahét kiemelt és állandó témáihoz kapcsolódóan.
Digitális eszközök a fenntarthatóság oktatásához
Elérhetők olyan applikációk, amelyek segítenek a diákok szemléletformálásában és a fenntarthatósági témák élményszerű feldolgozásában. A JouleBug játékos módon ösztönöz zöld szokásokra, a KukaLand interaktív tanulási élményt nyújt a szelektív hulladékgyűjtésről, míg az Ecosia keresőmotor használatával a diákok közvetlenül hozzájárulhatnak faültetésekhez. Használja ezeket az eszközöket a tanításban, és inspirálja tanítványait a fenntarthatóbb életre!
OKTATÓCSOMAGOK
ALSÓ TAGOZATOSOK RÉSZÉRE
Tematikus oktatócsomagjainkat különböző korosztályok számára dolgoztuk ki. Kérjük, a témaválasztás előtt határozza meg a korcsoportot.