A Program Bemutatása

A Fenntarthatósági Témahét egy évente megrendezett Kárpát-medencei oktatási program. A Témahét célja a fenntarthatóság komplexitásának bemutatása, a diákok szemléletformálása egy cselekvő program keretében. A program nem riogat és nem a világvégét jövendöli, hanem bemutatja az egyén és a közösség szerepét, felelősségét és cselekvési lehetőségeit. A Témahét az iskolák számára kínál lehetőséget arra, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos ismereteket kreatív és interaktív módon adják át a diákoknak. A Témahéten évente 1800 iskola 420 000 diákja vesz részt.

A JUBILEUMI TÉMAHÉT

A 2025-ös Témahét fókuszában a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság kérdéseiből a talaj és biodiverzitása, a mesterséges intelligencia, illetve a zöldenergia-források, a fenntarthatóság mindhárom kérdéskörét átfogó komplex témaként a fenntartható fogyasztás-fogyasztóvédelem és a hulladék-szelektív hulladékgyűjtés állnak.

A Témahét tananyagai, aktivitásai, versenyei, programjai ezekre a kiemelt témákra fókuszálnak, az ezekkel kapcsolatos ismeretek elmélyítését célozzák.

A jubileumi 10. Fenntarthatósági Témahét megszervezésére 2025. április 7-11. között kerül sor, struktúrája és lebonyolítása az elmúlt évek sikeres gyakorlatát követi.

A Témahét projektgazdája a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága, kiemelt támogatója a Kék Bolygó Alapítvány, fővédnöke Áder János, a program szervezője az Alapértékek Nonprofit Kft. A Témahetet számos szakmai partner támogatja, egyetemek, nagyvállalatok, civil szervezetek, szakmai szervezetek.

Kiemelt programok bemutatása

Matolcsy Miklós – a témahét programvezetője – prezentációja a jubileumi, 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét kiemelt programjairól.

A FENNTARTHATÓSÁG PEDAGÓGIÁJA

„A fenntarthatóságra való felkészítés egész életen át tartó tanulási és szocializációs folyamat, amely tájékozott és tevékeny állampolgárokat nevel, akik kreatív, problémamegoldó gondolkodásmóddal rendelkeznek, eligazodnak a természet-és környezet, a társadalom, a jog és a gazdaság terén, és etikusan felelős elkötelezettséget vállalnak egyéni vagy közös döntéseikért, tetteikért. Ezek az intézkedések biztosítják az egészséges környezetet és a hatékony gazdaságot a jövő számára.”

Czippán Katalin – Havas Péter – Victor András

A FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT STRUKTÚRÁJA