
TEMATIKUS ÓRATERVEK, MINTAPROJEKTEK 2025.
A 2025. év kiemelt témái a talaj és biodiverzitás, a zöldenergia-források, a mesterséges intelligencia, a hulladék, valamint a tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem. A megadott témákat három korosztály (alsó tagozat, felső tagozat, középiskola) számára kidolgozott tematikus óratervek és mintaprojektek segítségével ajánljuk feldolgozni, amelyek alapján a fenntarthatóság pedagógiájában jártasabb pedagógusok saját maguk is kidolgozhatják a Témahéthez kapcsolódó heti projekttervüket. Ezek mellett az előző évek óratervei és mintaprojektjei is választhatók.
A tananyagok kizárólag online, letölthető formában lesznek elérhetők itt a honlapon, nyomtatásuk helyben, az iskolában történik. A felkészüléshez az egyes témák feldolgozását segítő oktatócsomagok is a pedagógusok rendelkezésre állnak majd, amelyek tartalmazni fogják a kapcsolódó óravázlatokat, mintaprojekteket, digitális alkalmazásokat, online tanórákat, versenyeket, pályázatokat, aktivitásokat.
A 2025. ÉVI FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT TEMATIKUS ÓRAVÁZLATAI, PROJEKTTERVEI
ALSÓ TAGOZAT
- Hulladék · óravázlat
Szarkataxi, szarkabazár című mese feldolgozása a környezetvédelem jegyében
Az oktatási anyag készítője a Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent "Amikor a kukák világgá mentek – Mai mesék a zöld jövőért" című könyvet ajánlja a pedagógusok figyelmébe. A kötet 24 mesét tartalmaz, melyeket a kortárs magyar irodalom legnevesebb képviselői írtak - a teljesség igénye nélkül Kiss Judit Ágnes, Molnár Krisztina Rita, Miklya Luzsányi Mónika vagy Vig Balázs nevét említenénk meg. Ezt az óravázlatot Balázs Ágnes "Szarkataxi, szarkabazár" című története ihlette, de mindenkit arra biztatunk, hogy a kötetben szereplő többi történetet is dolgozzák fel, meséljék el a gyerekeknek, és nem csak a Fenntarthatósági Témahét kapcsán, hanem az egész tanévben. A mesék olyan témákat érintenek, mint a kihalófélben lévő állatok, az illegális fakivágások, a szemetelés, a tengerek szennyezése, a szelektív hulladékgyűjtés vagy a felelős állattartás. Mindezt a mai gyerekeknek szólóan, frissen tálalva.
- Hulladék · projektterv
Fókuszban a papír
A projekt fő célja a tanulók figyelmének felhívása a gazdaságos papírhasználatra, a papírhulladék szelektív kezelésére, az újrahasznosított papírokból készült termékek jelentőségére. „A legjobb hulladék, amelyik soha nem keletkezik” szlogen beépítése a tanulók mindennapi életébe.
- Hulladék · óravázlat
Kalóriát égess, ne szemetet! – Aktív testnevelésóra a bolygóért
Az óraterv a fenntarthatóság és környezettudatosság alapelveit ötvözi mozgásos feladatokkal. A gyerekek mozgásos tevékenységek közben megismerik a szelektív hulladékgyűjtés módját, jelentőségét. Az óra célja a környezetvédelem jelentőségének tudatosítása a mindennapi életükben játékos feladatok segítségével, amelyek fejlesztik a gyermekek gondolkodását, állóképességét, ügyességét, csapatmunkáját.
- Hulladék · projektterv
Te is lehetsz válogatós! - SNI tanulók számára
Fontos, hogy a tanulók szerezzenek tapasztalatokat a természetes és mesterséges anyagokról. Az anyagok érzékelhető tulajdonságait kézbe fogható anyagokkal/tárgyakkal fedezzék fel. A megértést képekkel végzett csoportosításokkal, interaktív feladatokkal ellenőrizhetjük. Erre épülve elindíthatjuk őket a környezettudatos viselkedés útjára azzal, hogy kis lépésekben megismertetjük velük a mesterséges anyagok szelektív gyűjtésének módját. Ebben a három órában eljuthatunk a papír-, műanyag- és fémhulladék külön gyűjtéséhez. Később erre épülve tovább lehet folytatni az üveg- és veszélyes hulladék, majd a komposztálás témájának feldolgozását.
- Hulladék · óravázlat
Mesék és barkácsolás az újrahasznosítás jegyében
Az oktatási anyag készítője a Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent "Amikor a kukák világgá mentek – Mai mesék a zöld jövőért" című könyvet ajánlja a pedagógusok figyelmébe. A kötet 24 mesét tartalmaz, melyeket a kortárs magyar irodalom legnevesebb képviselői írtak - a teljesség igénye nélkül Kiss Judit Ágnes, Molnár Krisztina Rita, Miklya Luzsányi Mónika vagy Vig Balázs nevét említenénk meg. A mesék olyan témákat érintenek, mint a kihalófélben lévő állatok, az illegális fakivágások, a szemetelés, a tengerek szennyezése, a szelektív hulladékgyűjtés vagy a felelős állattartás. Mindezt a mai gyerekeknek szólóan, frissen tálalva.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · óravázlat
Apró betűk – nagy döntések
A tanulók megismerkednek a tudatos fogyasztói magatartás alapjaival. Értelmezik az élelmiszercímkéken található információkat, megismerik azok jelentőségét és szerepét a vásárlási döntések során.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · projektterv
Tudd, mit veszel – tudd, mit eszel!
A tanulók megismerkednek az élelmiszerek vásárlása és felhasználása során kialakuló tudatos fogyasztói magatartás fontosságával, az élelmiszerek előállítási folyamatával és útjával, az élelmiszercímkék olvasásának alapjaival, a fogyasztóvédelemmel. Betekintést kapnak, hogyan alakíthatják tudatosságukat az élelmiszerek fogyasztásával kapcsolatban, és hogyan válhatnak környezettudatos fogyasztókká.
- Zöldenergia-források · óravázlat
Zöldenergia-források – a természet erejével a jövő felé
A tanulók három tanóra alatt megismerkednek a zöldenergia fogalmával, annak jelentőségével és különböző fajtáival. A gyerekek önálló kutatómunkát végeznek, amely során megismerik a zöldenergia előnyeit és hátrányait. A tanultak alapján csoportokban dolgoznak, ahol közösen készítenek egy rajzos plakátot a zöldenergia bemutatására. A csoportos munka során fejlődnek a csapatmunka képességeik, miközben élvezik a közös alkotás örömét. A projekt részeként papírból szélmalom makettet is készítenek, mely szemlélteti a szélenergia működését.
- Zöldenergia-források · projektterv
Zöldülő energia
A gyerekek megismerkednek az energia fogalmával, az energiaforrások fajtáival, azok mindennapi szerepével, az energiatakarékosság fontosságával. Megfigyeléseket végeznek arról, hogyan és milyen mértékben vannak jelen életünkben a megújuló energiaforrások.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Élet a talpunk alatt
A tanulók oktatóvideók és interaktív online feladatok révén részletesen megismerkedhetnek a talaj összetételével, és az életben betöltött jelentős szerepével. Betekintést nyerhetnek a talajminőség javításának módszereibe, a komposztálás helyes gyakorlatába. Felfedezhetik a talajban található különböző méretű és típusú élőlényeket is. Végül lehetőségük nyílik a talajt veszélyeztető tényezők azonosítására és megértésére. A tananyag elsősorban alsósoknak készült, de a nehézségi szintje miatt az 5–6. évfolyamon is alkalmazható.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Talpalatnyi élet
A talaj, a víz, a levegő a legfontosabb környezeti elemeknek számítanak. Civilizációnk számára a víz, a levegő mellett létkérdés a talaj megőrzése. A világon élő összes faj több mint egynegyedének ad otthont. Éppen ezért is kiemelkedő feladat a talaj fontosságára történő figyelemfelhívás. Az óraterv célja, hogy a tanulók tapasztalati úton ismerkedjenek meg a talajjal, kerüljenek tisztába a talaj főbb jellemzőivel, valamint fedezzék fel a talajlakó élőlényeket olyan feladatokon keresztül, amellyel a digitális kompetenciájuk is fejlődik. Továbbá tudatosítsa a talajvédelem lehetőségeit a gyerekekben.
- Talaj és biodiverzitás · projektterv
Kincsek és csodák a talpunk alatt
Az órák során a tanulók megismerkednek a talaj fogalmával, a talaj létrejöttével. Kísérletekkel alátámasztott megfigyelések segítségével megismerik a talaj alkotórészeit, minőségét. Szembesülnek a talajt érintő környezeti problémákkal, a talaj-minőség és az egészség összefüggésével, a talajvédelem lehetőségeivel, fontosságával. Betekintést kapnak a talajhoz kapcsolódó élővilág sokszínűségébe, azok egymásra gyakorolt hatásaira, táplálkozási kapcsolataikra. Javaslatok alapján bővíthetik a témával kapcsolatos ismereteiket.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Nézz a lábad alá! - SNI tanulók számára
A tanulók érzékszervi és tapasztalati úton ismerik meg a talajt alkotó természetes anyagokat, a talajrétegeket, és az ott élő élőlényeket. A projekt tevékenységei során felfedezik természetes környezetüket, miközben fejlődik megfigyelőképességük, és természettudományos ismereteik bővülnek. A projekt a talajvédelem és a környezet iránti felelősségtudat fontosságát emeli ki. Néhány témakör feldolgozására különböző alternatívákat kínál a projektterv, ezeket a változatokat „A” és „B” betűk jelölik.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Jókai 200 – Ültess fát!
200 éve (1825. február 18-án) született Jókai Mór, a nagy mesemondó, a magyar romantikus próza legnagyobb alkotója. A Magyar Országgyűlés 2025-ös évet Jókai születésének 200. évfordulója alkalmából a „Jókai 200” emlékévvé nyilvánította. Ezen okból, illetve, hogy a magyar költészet napja is a Fenntarthatósági Témahét idejére esik, egy közös versmondásra hívjuk az osztályokat a projekt segítségével, összekapcsolva az irodalmat a környezetvédelemmel.
FELSŐ TAGOZAT
- Hulladék · óravázlat
Szabadulószoba az ökolábnyomért - SNI tanulók számára
A tervezett mintaóra célja: a vak tanulóknak játékos és kreatív módon felhívni a figyelmét a tudatos környezetvédelemre, a hulladék csökkentésére, az újrahasznosítás lehetőségeire. A tanulók a fénymentes, teljesen sötét szabadulószobában csak a meglévő érzékszerveikre és a Braille-tudásukra hagyatkozhatnak. A feladatokat ennek ismeretében állítottam össze. A szabadulószoba eszköze a játékos tudásátadásnak, az ismeretek bővítésének. Más, többségi iskolák számára is megvalósítható.
- Hulladék · óravázlat
Mesék és barkácsolás az újrahasznosítás jegyében
Az oktatási anyag készítője a Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent "Amikor a kukák világgá mentek – Mai mesék a zöld jövőért" című könyvet ajánlja a pedagógusok figyelmébe. A kötet 24 mesét tartalmaz, melyeket a kortárs magyar irodalom legnevesebb képviselői írtak - a teljesség igénye nélkül Kiss Judit Ágnes, Molnár Krisztina Rita, Miklya Luzsányi Mónika vagy Vig Balázs nevét említenénk meg. A mesék olyan témákat érintenek, mint a kihalófélben lévő állatok, az illegális fakivágások, a szemetelés, a tengerek szennyezése, a szelektív hulladékgyűjtés vagy a felelős állattartás. Mindezt a mai gyerekeknek szólóan, frissen tálalva.
- Hulladék · óravázlat
Szarkataxi, szarkabazár című mese feldolgozása a környezetvédelem jegyében
Az oktatási anyag készítője a Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent "Amikor a kukák világgá mentek – Mai mesék a zöld jövőért" című könyvet ajánlja a pedagógusok figyelmébe. A kötet 24 mesét tartalmaz, melyeket a kortárs magyar irodalom legnevesebb képviselői írtak - a teljesség igénye nélkül Kiss Judit Ágnes, Molnár Krisztina Rita, Miklya Luzsányi Mónika vagy Vig Balázs nevét említenénk meg. Ezt az óravázlatot Balázs Ágnes "Szarkataxi, szarkabazár" című története ihlette, de mindenkit arra biztatunk, hogy a kötetben szereplő többi történetet is dolgozzák fel, meséljék el a gyerekeknek, és nem csak a Fenntarthatósági Témahét kapcsán, hanem az egész tanévben. A mesék olyan témákat érintenek, mint a kihalófélben lévő állatok, az illegális fakivágások, a szemetelés, a tengerek szennyezése, a szelektív hulladékgyűjtés vagy a felelős állattartás. Mindezt a mai gyerekeknek szólóan, frissen tálalva.
- Hulladék · óravázlat
Posztolj a komposztról!
A két tanórás program 4 témája: lakossági vegyes hulladék, nem komposztálható biohulladék (pl. ételmaradék), komposztálható biohulladék, biolebomló - biodegradálható műanyagok összefüggéseivel. Bemutatja a sikeres komposztálást befolyásoló tényezőket, a komposztálás folyamatát. A tevékenységek csapatmunkára épülnek, támogatják a közösségi értékelést és tervezést, továbbá az egyéni és közösségi felelősségvállalást és környezettudatos életvitelre felkészülést.
- Hulladék · projektterv
Varázslat a komposztban – így lesz a hulladékból kincs
A bevezető tanórából és kombinálható csoportfeladatokból álló projekt témái: a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék kezelése, a kerti és beltéri komposztálás, valamint az anaerob – oxigén jelenléte nélkül – fermentálás. A tevékenységek csapatmunkára épülnek, támogatják a közösségi értékelést és tervezést, továbbá az egyéni és közösségi felelősségvállalást és környezettudatos életvitelre felkészülést.
- Hulladék · óravázlat
Hulladék és körforgása
A tanóra célja: A fenntarthatóság témakörének feldolgozása az idegen nyelvi kompetenciák fejlesztése során. A hulladék és a körforgásos gazdálkodás témaköréhez tartozó szövegek feldolgozása, valamint a szövegértési kompetenciák fejlesztése, egyúttal az olvasott szöveg értését, megértését ellenőrző feladatok segítésével felkészülés az országos mérésre.
- Hulladék · óravázlat
Hulladék nélkül az élet…
Az óratervben foglaltakat 3x45 perc alatt ajánlott megvalósítani. Felépítésében törekszik játékosan, tevékenykedtetés által rögzíteni az ismereteket. Két fontos témát szintetizál: hulladékkezelés és állatvédelem. Javaslom, hogy a foglalkozásokat összevont órákon, esetleg szakköri foglalkozás keretében valósítsák meg a kollégák.
- Hulladék · projektterv
A vécének is lelke van!
Célunk a gyermekek megismertetése a helyes csatornahasználati szokásokkal, a szennyvízhálózat védelmével és az ebből fakadó környezeti felelősséggel. A 3 tanóra során a diákok figyelemfelhívó matricákat készítenek az iskolai mosdókba, valamint a gyakorlatban is megismerkednek a használt sütőolaj/lejárt szavatosságú gyógyszer leadásának folyamatával.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · óravázlat
Légy Te is tudatos vásárló és fogyasztó! - SNI tanulók számára
Az óravázlat általános iskola felső tagozatos korosztály számára készült, kiemelten az együttnevelésben tanuló sajátos nevelési igényű tanulók részére. Az óraterv a Komplex Instrukciós Program (KIP) speciális kooperatív tanulási eljárás szemléletével készült. A tanulók 4 csoportban párhuzamosan dolgoznak a Fenntartható vásárlás és fogyasztás témakörét feldolgozva.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · projektterv
Garantáljuk, hogy újat tanulsz!
A tervezett projekt célja kialakítani a fiatalokban a tudatos, kritikus fogyasztói magatartást, és fejleszteni a fogyasztói kultúrájukat. A fiatalok is vásárlóerőt képeznek, ezért ismerkedjenek meg a fogyasztóvédelem témakörébe tartozó alapvető fogalmakkal. Ismerjék fel a fogyasztói társadalom különböző veszélyeit, tanulják meg, hogyan érvényesíthetik jogaikat, mindemelett hogyan tudják természetes erőforrásainkat is védeni. Felkészülés a felnőtt szerepekre, mindennapi ügyintézésre.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · projektterv
MI-t tegyek, hogy jól legyek? – A tudatos fogyasztói magatartás alapjainak elsajátítása
Napjainkban a túltermelés mértéke elérte a kritikus szintet, hiszen rengeteg termék végzi kihasználatlanul, vagy csak alig használva a szemetesben. A fenntarthatóság egyik alappillére a tudatos fogyasztói magatartás, melynek elveit már általános iskolás korban érdemes megismertetni a diákokkal. A munkához részben szükséges az MI (AI vagy mesterséges intelligencia) használata, így megfelelő célra használjuk ezt az új technikát is.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · óravázlat
Nagymamám mesélte…
A tanóra célja: ráirányítani a tanulók figyelmét arra, hogy mit tehetnek/tehetünk az ételpazarlás ellen. Az ételpazarlás nemcsak a kukába kidobott ételt jelenti, hanem az elpazarolt pénzt, energiát, vizet és időt. Nemcsak a pénztárcánkat befolyásolja, hanem a környezetünkre is komoly hatással van. A tanóra során a gyerekek megismerik, hogyan főzhetünk okosan, miként lehet meglévő alapanyagokat és maradék ételeket felhasználni. Mindezt úgy, hogy a fenntarthatóságra és tudatos fogyasztásra fókuszálnak. Az ismeretszerzésen kívül fontos szerepet kap a tanórán a kommunikáció fejlesztése, a választékos beszédre törekvés.
- Mesterséges intelligencia · óravázlat
A MI szerepe a világunkban: az okos eszközök titkos élete
Az óravázlat célja, hogy a tanulók megismerkedjenek a mesterséges intelligencia fogalmával, a MI szerepével és az okos eszközök működésével, mindez hogyan jelenik meg a mindennapi életükben. Kreatív projekt keretében pedig okosautót és okosházat tervezhetnek.
- Mesterséges intelligencia · óravázlat
MI és ember – kéz a kézben
A háromórás foglalkozás tevékenységeiben a tanulók játékos és élményalapú formában kapnak betekintést az MI előnyeibe, kihívásaiba és felelős használatába. Az első órán csoportos feladatok és videók segítségével megismerkednek a mesterséges intelligencia fogalmával és mindennapi alkalmazásával. A második óra a helyes MI-használatról szól; a diákok összehasonlítják az MI és az emberi teljesítményt interaktív játékok és online alkalmazások segítségével. A harmadik óra a fenn-tarthatóságra fókuszál, bemutatva az MI környezetvédelemben betöltött szerepét. Zárásként egy csoportos tevékenység során a diákok interaktív módon gondolkodnak arról, hogyan segíthet a jövőben az MI a környezetvédelemben.
- Zöldenergia-források · óravázlat
A kütyük energialábnyoma
A tanóra célja megismertetni a diákokkal, hogy a különböző elektronikai eszközök használata mekkora környezeti lábnyomot okoz. Az interaktív óra során bepillantást nyernek a megújuló energiahordozók típusaiba, azok környezeti hatásaiba. Előtérbe kerül a személyes döntés és cselekvés az ökolábnyom csökkentésében. Ajánlott korosztály:
- Zöldenergia-források · projektterv
Jövőnk a zöldenergia!
A mintaprojekt célja, hogy megismertesse a tanulókkal a zöldenergia fogalmát, fajtáit, a bennük rejlő lehetőségeket és a velük kapcsolatos hátrányokat is. Fontos célja a projektnek a tanulók energiatudatosságának formálása is, hogy megértsék, mindennapi tevékenységeik, szokásaik helyes megválasztásával nagy hatással lehetnek környezetük energiafelhasználására.
- Zöldenergia-források · óravázlat
Számoljunk az energiával!
Az óravázlat célja, hogy a tanulók megismerjék a legfontosabb energiaforrásokat, tisztába legyenek azzal, hogy a mindennapi életük során mennyi mindenhez használnak energiát. A matematikai kompetenciafejlesztés is célja a tanórának, ugyanis a tanulók a hazai energiamix statisztikai adataiból fognak számolásokat, elemzéseket végezni.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Élet a talpunk alatt
A tanulók oktatóvideók és interaktív online feladatok révén részletesen megismerkedhetnek a talaj összetételével, és az életben betöltött jelentős szerepével. Betekintést nyerhetnek a talajminőség javításának módszereibe, a komposztálás helyes gyakorlatába. Felfedezhetik a talajban található különböző méretű és típusú élőlényeket is. Végül lehetőségük nyílik a talajt veszélyeztető tényezők azonosítására és megértésére. A tananyag elsősorban alsósoknak készült, de a nehézségi szintje miatt az 5–6. évfolyamon is alkalmazható.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Jókai 200 – Ültess fát!
200 éve (1825. február 18-án) született Jókai Mór, a nagy mesemondó, a magyar romantikus próza legnagyobb alkotója. A Magyar Országgyűlés 2025-ös évet Jókai születésének 200. évfordulója alkalmából a „Jókai 200” emlékévvé nyilvánította. Ezen okból, illetve, hogy a magyar költészet napja is a Fenntarthatósági Témahét idejére esik, egy közös versmondásra hívjuk az osztályokat a projekt segítségével, összekapcsolva az irodalmat a környezetvédelemmel.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Talpalatnyi élet
A talaj, a víz, a levegő a legfontosabb környezeti elemeknek számítanak. Civilizációnk számára a víz, a levegő mellett létkérdés a talaj megőrzése. A világon élő összes faj több mint egynegyedének ad otthont. Éppen ezért is kiemelkedő feladat a talaj fontosságára történő figyelemfelhívás. Az óraterv célja, hogy a tanulók tapasztalati úton ismerkedjenek meg a talajjal, kerüljenek tisztába a talaj főbb jellemzőivel, valamint fedezzék fel a talajlakó élőlényeket olyan feladatokon keresztül, amellyel a digitális kompetenciájuk is fejlődik. Továbbá tudatosítsa a talajvédelem lehetőségeit a gyerekekben.
- Talaj és biodiverzitás · projektterv
Ezerszínű talajok
A mintaprojekt célja, hogy a tanulók megismerjék, mennyiféle talaj létezik a Földön, illetve megismerjék az éghajlat és egyéb tényezők szerepét a talajképződésben. A projekt célja az is, hogy a tanulók el tudják helyezni a Föld zonális talajait a térképen.
KÖZÉPISKOLA
- Hulladék · óravázlat
Posztolj a komposztról!
A két tanórás program 4 témája: lakossági vegyes hulladék, nem komposztálható biohulladék (pl. ételmaradék), komposztálható biohulladék, biolebomló - biodegradálható műanyagok összefüggéseivel. Bemutatja a sikeres komposztálást befolyásoló tényezőket, a komposztálás folyamatát. A tevékenységek csapatmunkára épülnek, támogatják a közösségi értékelést és tervezést, továbbá az egyéni és közösségi felelősségvállalást és környezettudatos életvitelre felkészülést.
- Hulladék · projektterv
Varázslat a komposztban – így lesz a hulladékból kincs
A bevezető tanórából és kombinálható csoportfeladatokból álló projekt témái: a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék kezelése, a kerti és beltéri komposztálás, valamint az anaerob – oxigén jelenléte nélkül – fermentálás. A tevékenységek csapatmunkára épülnek, támogatják a közösségi értékelést és tervezést, továbbá az egyéni és közösségi felelősségvállalást és környezettudatos életvitelre felkészülést.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · óravázlat
Fenntarthatóság és tudatos élelmiszer-felhasználás a vendéglátásban
A tudatos élelmiszer-felhasználás és a vendéglátás összehangolása, az élelmiszerekre, az élelmiszer-hulladékokra való odafigyelés érzékenyítése történik ezeken az órákon. A diákok elmélyülhetnek az élelmiszer-pazarlás problémakörének mélységeiben és átgondolhatják, mit tudnak a saját gyakorlati helyükön és környezetükben tenni azért, hogy kevesebb legyen az élelmiszer-pazarlás.
- Tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem · projektterv
Garantáljuk, hogy újat tanulsz!
A tervezett projekt célja kialakítani a fiatalokban a tudatos, kritikus fogyasztói magatartást, és fejleszteni a fogyasztói kultúrájukat. A fiatalok is vásárlóerőt képeznek, ezért ismerkedjenek meg a fogyasztóvédelem témakörébe tartozó alapvető fogalmakkal. Ismerjék fel a fogyasztói társadalom különböző veszélyeit, tanulják meg, hogyan érvényesíthetik jogaikat, mindemelett hogyan tudják természetes erőforrásainkat is védeni. Felkészülés a felnőtt szerepekre, mindennapi ügyintézésre.
- Mesterséges intelligencia · óravázlat
Zöld jeles napok – kép- és zenegenerálás, videókészítés AI segítségével
A módszer célja, hogy a középiskolás diákok kreatív alkotói és technológiai készségeit fejlessze a mesterséges intelligencia (AI) eszközeinek segítségével. A diákok több AI-platformot ismerhetnek meg, amelyek segítségével a választott témájukból képeket szerkeszthetnek, dalszövegeket írhatnak és zenésíthetnek meg. A folyamat részeként a diákok elsajátítják a képgenerálás alapjait, megtanulják, hogyan hozhatnak létre egyedi dalszövegeket, majd ezekhez hangot és zenét is társíthatnak AI-alapú zeneszerkesztő eszközökkel. Kiegészítésképpen egy videószerkesztő program segítségével lehetőségük nyílik rövid videók készítésére, amelyben egyesítik a képeiket, szövegeiket és zenéiket, így egy komplett, kreatív digitális projektet valósíthatnak meg. Ez a módszertani megközelítés fejleszti a diákok digitális kompetenciáját, kreativitását, együttműködési képességeit és az AI-eszközök használatában szerzett jártasságukat. A jógyakorlat először a szakköri munkám során került előtérbe még az előző tanévben.
- Zöldenergia-források · óravázlat
A kütyük energialábnyoma
A tanóra célja megismertetni a diákokkal, hogy a különböző elektronikai eszközök használata mekkora környezeti lábnyomot okoz. Az interaktív óra során bepillantást nyernek a megújuló energiahordozók típusaiba, azok környezeti hatásaiba. Előtérbe kerül a személyes döntés és cselekvés az ökolábnyom csökkentésében. Ajánlott korosztály:
- Zöldenergia-források · óravázlat
Mitől zöld az energia?
Mitől zöld az energia? Miért csak a használati során keletkező levegőszennyezést vizsgáljuk példánkban? Az energiatermelés folyamata önmagában nem határozza meg a termelt energia környezetszennyezésének mértékét, és nem tudjuk egyszerűen kijelenteni, melyik termelési mód jelent alacsonyabb környezetszennyezést. Ezen a tanórán a közlekedéssel kapcsolatos kibocsátásunkat ragadjuk meg, mert viszonylag kevés adattal, egyszerű számításokkal kézzelfogható, jól értelmezhető eredményeket kapunk. Lehetőségünk nyílik továbbá a közösségi gondolkodásra és cselekvésre is saját osztálykirándulásunk megszervezésével kapcsolatban.
- Talaj és biodiverzitás · projektterv
A kisvakond otthonában – a talaj szintjei
A projekt során a tanulók megismerkednek a talaj szintezettségének alapvető szabályszerűségeivel, majd saját lakóhelyük környékén készítenek egy talajszelvényt, amit jellemeznek, illetve különböző módszerekkel meg is jelenítenek és bemutatnak. A projekt célja, hogy a tanulók részletesebben megismerjék a talaj szerkezetét, az egyes talajszintek funkcióit, sérülékenységét és ezáltal védelmének fontosságát.
- Talaj és biodiverzitás · óravázlat
Ássunk mélyre!
Az óraterv a talaj védelmét, a talajtípusokat, a talajminőséget veszélyeztető hatásokat és a talajszennyező anyagokat kívánja bemutatni és feldolgozni.