A Fenntarthatósági Témahét szakemberei új informatív minivideókkal, valamint 2025. április 2-án 14:30 és 16:00 óra között egy online webináriumi konzultációval is segítik az érdeklődő hazai és határon túli pedagógusok felkészülését. A 2025. évi Témahét programjairól szóló kisfilmek részletesen bemutatják az idei oktatócsomagokat, pályázatokat, tudásversenyeket, valamint a Zöld Híd Önkéntes Szakértői Programot.
A Fenntarthatósági Témahét szakemberei webináriumi konzultációval is segítik az érdeklődő hazai és határon túli pedagógusok felkészülését.
2025. április 2., szerda, 14:30-16:00 között
Kiemelt programok bemutatása
Matolcsy Miklós – a témahét programvezetője – prezentációja a jubileumi, 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét kiemelt programjairól.
Szakmai módszertani támogatás 1.
A Fenntarthatósági Témahét szakmai vezetője, Ütőné dr. Visi Judit segít eligazodni az idei Témahét kiemelt és állandó témái, valamint főbb programjai között.
Szakmai módszertani támogatás 2.
Fenntarthatósági Témahét szakmai vezetője, Ütőné dr. Visi Judit mutatja be a Fenntarthatósági Témahét óravázlataiban, mintaprojektjeiben és versenyeiben, valamint a Zöld Híd programban rejlő szakmai-módszertani lehetőségeket.
A 2025. évi Fenntarthatósági Témahét pályázati felhívásai
A Fenntarthatósági Témahét keretében idén is számos pályázati lehetőség várja az iskolákat, amelyek a diákok környezettudatosságát és alkotókedvét ösztönzik. A felhívások között minden korosztály számára található izgalmas és értékes kezdeményezés. Fenntarthatósági Témahét szakmai vezetője, Ütőné dr. Visi Judit mutatja be a lehetőségeket.
A 2025. évi Fenntarthatósági Témahét tudásversenyei
ZöldOkos Kupa és a Zöld Föld Kupa izgalmas fenntarthatósági tudásversenyek, amelyek lehetőséget kínálnak a diákok számára, hogy csapatokban mérjék össze ismereteiket a fenntarthatóság terén. A ZöldOkos Kupa három korosztály számára kínál versenyeket: Tökmag (3–4. évfolyam), Magonc (5–6. évfolyam) és Palánta (7–8. évfolyam), míg a Zöld Föld Kupa a 9–12. évfolyamos középiskolásokat célozza meg.
Zöld Híd Önkéntes Szakértői Program
A Zöld Híd Önkéntes Szakértői Program lehetőséget biztosít az iskolák számára, hogy diákjaik hiteles forrásból szerezzenek ismereteket a fenntarthatóságról. Barna Orsolya, a Zöld Híd program felelőse, mutatja be az iskolák számára a csatlakozási lehetőségeket.
Kutatássorozat a fenntarthatóságról
A Fenntarthatósági Témahéthez kapcsolódóan, 2020 óta minden évben megrendezésre kerülő Diákok és tanárok a fenntarthatóságról kutatássorozat célja a diákok és pedagógusok fenntarthatóságról és ahhoz kapcsolódó témákról alkotott véleményének megismerése, továbbá a Fenntarthatósági Témahéten részt vett diákok Témahéten szerzett tapasztalatainak felmérése. Sziva Dániel, a program koordinátora mutatja be a 2025. évi kutatás programját.
A TeSzedd! Iskolai pályázat bemutatása
A TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékgyűjtési mozgalma, amely a Fenntarthatósági Témahéttel egy időben, 2025. április 7. és 13. között kerül megrendezésre. A Fenntarthatósági Témahét TeSzedd! Iskolai pályázata az akcióhéten részt vett iskolák tevékenységét, eredményességét díjazza. Sziva Dániel, a program koordinátora mutatja be a részleteket.
Ökoérzelmek kamaszkorban
Mit kezdjünk a kamaszok öko-érzelmeivel? Dr. Ágoston-Kostyál Csilla, az ELTE PPK Ember–Környezet Tranzakció Intézetének egyetemi adjunktusa segít eligazodni a kamaszok öko-érzelmeiben: a klímaszorongás, az öko-gyász, az öko-bűntudat és a különféle megküzdési stratégiák világában. A Diákok és tanárok a fenntarthatóságról című kutatássorozat idei fő témája a klímaváltozás: azt vizsgáljuk, mit gondolnak és éreznek róla a diákok, valamint milyen ismereteik vannak a jelenséggel kapcsolatban: A videó megtekintése segít elindítani a beszélgetést a kérdőív témájáról – akár egy osztályfőnöki óra vagy egy témaheti foglalkozás keretében is.
WebináriumA MI TUDÁSUNK — Dr. Rab Árpád Szörény
A mesterséges intelligencia már most formálja a tudás megszerzésének és átadásának módját. Vajon hogyan építhetjük be hatékonyan az oktatásba, és milyen új lehetőségeket kínál a pedagógusok számára?
A MI tudásunk című webinárium során Dr. Rab Árpád Szörény, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Tudományos Főmunkatársa segít eligazodni az AI világában, bemutatva annak lehetőségeit és kihívásait az oktatásban.
A MI tudásunk
2025. február 26., szerda, 16 órától 17 óráig
— Dr. Rab Árpád Szörény, tudományos főmunkatárs, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Eötvös József Kutatóközpont, Információs Társadalom Kutatóintézet
Az Oktatási Hivatal szakmai támogatásával, a Fenntarthatósági Témahét témáihoz kapcsolódóan, 2025. március 17. és április 1. között a hazai POK körzetekben és a határon túli helyszíneken jelenléti pedagógusképzések kerülnek meghirdetésre, illetve a képzési időszak végén online képzésekre is sor kerül. Az 5 órás képzésen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, a részvételért a pedagógusok igazolást kapnak, amely utólag, április hónap folyamán, elektronikus formában kerül kiküldésre.
A Fenntarthatósági Témahét szervezői rövid kisfilmekben mutatták be a 2024. évi Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét különböző program elemeit. A kisfilmek videós prezentáció formájában az alábbiakban megtekinthetők.
A 2023. évi Témahét kapcsán 5 alkalmas webináriumi sorozat került meghirdetésre. A webináriumok Zoom-felületen keresztül zajlottak, anyaguk – videós prezentáció formájában – az alábbi alkalmak alatt található gombokra kattintva nézhető vissza.
KIEMELT TÉMA: HULLADÉK ÉS SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉS
2023. Április 3. hétfő – 15.00-16.00 óraVIDEÓ MEGTEKINTÉSE
A 2023. évi Fenntarthatósági Témahét általános, rövid bemutatása— Matolcsy Miklós, PontVelem Nonprofit Kft.A 2023. évi Fenntarthatósági Témahét programjainak módszertani bemutatása: óravázlatok, mintaprojektek, kisfilmek, digitális tartalmak— Ütőné Dr. Visi Judit, PontVelem Nonprofit Kft.A kiemelt témához kapcsolódó események, pályázatok:GyűjtsVelem tavaszi időszaki szelektív hulladékgyűjtő-verseny — Dudics Tünde, PontVelem Nonprofit Kft.TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért 2023. — Lesti-Hermann Renáta, ÉMI Nonprofit Kft.TeSzedd! – iskolai program és pályázat — Sziva Dániel, PontVelem Nonprofit Kft.
KIEMELT TÉMA: KIEGÉSZÍTŐ PROGRAMOK A 2023. ÉVI FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉTEN
2023. Április 5. szerda – 15.00-16.00 óraVIDEÓ MEGTEKINTÉSE
A Fenntarthatósági Témahét általános, rövid bemutatása, a Témahét programjainak módszertani ismertetése: óravázlatok, mintaprojektek, kisfilmek, digitális tartalmak — Matolcsy Miklós, PontVelem Nonprofit Kft.A 2023. évi Young Innovators Program bemutatása — Barna Orsolya, PontVelem Nonprofit Kft.A Fenntarthatósági Témahéthez kapcsolódó önkéntes program ismertetése — Kiszel Anna, PontVelem Nonprofit Kft.Kert-kóstolgató pályázat 2023. és Iskolakert program — Dr. Halbritter András, Széchenyi István Egyetem, Győr
A Fenntarthatósági Témahét általános, rövid bemutatása — Matolcsy Miklós, PontVelem Nonprofit Kft.A kiemelt témához kapcsolódó módszertani bemutatás: óravázlatok, mintaprojektek, kisfilmek, digitális tartalmak — Ütőné Dr. Visi Judit, PontVelem Nonprofit Kft.A hungarikumok és a nemzeti értékek szerepe, jelentősége — Horváth Imre, AgrárminisztériumA 2023. évi ZöldOkos Kupa Magonc verseny bemutatása — Kiszel Anna, PontVelem Nonprofit Kft.
KIEMELT TÉMA: ENERGIA
2023. Április 17. hétfő – 15.00-16.00 óraVIDEÓ MEGTEKINTÉSE
A Fenntarthatósági Témahét általános, rövid bemutatása, illetve a kiemelt témához kapcsolódó módszertani bemutatás: óravázlatok, mintaprojektek, kisfilmek, digitális tartalmak— Ütőné Dr. Visi Judit, PontVelem Nonprofit Kft.Energiatudatossági pályázat ismertetése— Sziva Dániel, PontVelem Nonprofit Kft.A 2023. évi Diákok és tanárok a fenntarthatóságról kutatási program bemutatása— Sziva Dániel, PontVelem Nonprofit Kft.
A 2023. évi Fenntarthatósági Témahét általános, rövid bemutatása— Matolcsy Miklós, PontVelem Nonprofit Kft.A kiemelt témákhoz kapcsolódó módszertani bemutatás: óravázlatok, mintaprojektek, kisfilmek, digitális tartalmak— Ütőné Dr. Visi Judit, PontVelem Nonprofit Kft.A Fogyasztóvédelem, tudatos fogyasztás tematika feldolgozási lehetőségei a Témahéten— Dr. Eitmann Norbert, Igazságügyi MinisztériumTémahetes vonatkozású könyvek és tartalmak az alsó tagozatos korosztály szolgálatában— Tóth Zoé, BookRKidsA 2023. évi Fenntarthatósági Témahét pályázatai— Matolcsy Miklós, PontVelem Nonprofit Kft.
15:35-15:50
Diákok és tanárok a fenntarthatóságról, A 2022. évi kutatás bemutatása
— Sziva Dániel, humánökológus, kutatási koordinátor (PontVelem Nonprofit Kft.)
Diákok és tanárok a fenntarthatóságról – a kutatási program első eredményei — dr. Varga Attila PhD tudományos főmunkatárs (ELTE Ember-Környezet Tranzakció Intézet)
Új szakmai partnerek és önkéntesek a Fenntarthatósági Témahéten2021. március 25.VIDEÓ MEGTEKINTÉSE
Új szakmai partnereink bemutatása — Matolcsy Miklós ügyvezető (PontVelem Nonprofit Kft.)Környezeti és gazdasági fenntarthatóság – kéz a kézben a Fenntarthatósági Témahéten — Bernáth Julianna oktatási igazgató (Pénziránytű Alapítvány)
Globális célok a fenntartható fejlődésért — Czippán Katalin, Természeti Oktatás a Fenntarthatóságért társelnök, IUCN Oktatási és Kommunikációs Bizottsága; az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság tagja