GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK SZAKÉRTŐK RÉSZÉRE
Zöld Híd Önkéntes Szakértői Program

Általános kérdések

Mi az a Fenntarthatósági Témahét?

A Fenntarthatósági Témahét a tanév rendjébe illeszkedő, évente megrendezett Kárpát-medencei program, amelynek célja, hogy felhívja a diákok, tanárok és szülők figyelmét a fenntarthatóság fontosságára, és gyakorlati példákon keresztül segítse a környezettudatos szemléletformálást. A program az iskolák számára kínál lehetőséget arra, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos ismereteket kreatív és interaktív módon adják át a diákoknak. A Témahéten évente 1800 iskola 420 000 diákja vesz részt.

Mi az a Zöld Híd Önkéntes Szakértői program?

A fenntarthatóság összetett kérdését a fenntarthatóságért elkötelezett szakértők, szervezetek, vállalatok, intézmények, szakmai közösségek és más érintett szereplők is segítenek feldolgozni a diákoknak. A Zöld Híd Önkéntes Szakértői program keretében gyakorlati példákkal segítik a diákok szemléletformálását és teszik lehetővé, hogy a diákok valós fenntarthatósági problémákkal és projektekkel találkozzanak.

Ki lehet önkéntes szakértő, szervezet? Ki vehet részt a programban?

Fenntarthatóság iránt elkötelezett szakértők, szervezetek, vállalatok és intézmények - bárki, aki szakértértelmével, tapasztalatával gyakorlati példákkal segíteni tudja a diákok fenntarthatósági szemléletformálását, tudását, attitűdjét.

Mikor lehet részt venni a programban?

A Zöld Híd programhoz csatlakozó szervezetek és szakértők számára a 2025. április 7. és 11. között zajló jubileumi, 10. Fenntarthatósági Témahét ideje alatt, valamint az azt követő három munkanapban, április 14. és 16. között van lehetőség a részvételre. Ha ezen időszakon túl is szeretne időpontot felajánlani az iskolák számára, kérjük, hogy jelezze a szervezők felé ezt az igényt a szervezes@temahet.hu e-mail címen.

I do not speak Hungarian, can I join the program?

Yes, you can. You might need translator software or a person with Hungarian language skills to complete the registration process, as the administration system of the Zöld Híd program is only available in Hungarian. Many schools have advanced language programs and would be happy to welcome a non-Hungarian-speaking expert within the framework of the Zöld Híd program. If you have any questions, please contact us at szervezes@temahet.hu.

Előnyök és támogatás

Miért érdemes csatlakozni a programhoz?

A program lehetőséget kínál a fogadószervezetek és az óralátogató szakértők számára, hogy tevékenységeik és céljaik bemutatásával inspiráló példát nyújtsanak a diákok számára. A résztvevők közvetlenül hozzájárulnak a fenntarthatóság oktatásához, a diákok környezettudatosságának növeléséhez, valamint segíthetik őket a fenntarthatóság komplexitásának megértésében és a pályaorientációban. A programban való részvétel kiváló lehetőséget nyújt a szakmai kapcsolatépítésre és új együttműködések kialakítására az iskolákkal. Emellett a résztvevők digitális jelvényt kapnak, amelyet saját kommunikációs felületeiken megjeleníthetnek, továbbá a felajánlott programok megjelennek a Fenntarthatósági Témahét honlapján is.

Milyen támogatást kapnak a résztvevők?

A szervezők segítséget nyújtanak a partneriskolák megtalálásában, és ügyfélszolgálati támogatást biztosítanak. Ügyfélszolgálat elérhetősége: szervezes@temahet.hu.

Programlehetőségek

Mit jelent a „Diákcsoportok fogadása saját helyszínen”?

A programban részt vevő szervezetek lehetőséget kapnak arra, hogy bemutassák fenntarthatósági gyakorlatukat saját helyszínükön diákcsoportok számára. Ehhez a regisztráció során meg tudják adni a fogadott diákcsoport korosztályát, létszámát, illetve több dátumot és időpontot is meg tudnak jelölni. A Fenntarthatósági Témahétre regisztrált iskolák ezekből tudnak választani.

Mit jelent az „Iskolai tanóra látogatása”?

Az önkéntes szakértők ellátogatnak egy iskolába, ahol csatlakoznak egy tanórához abból a célból, hogy a pedagógus segítségével megosszák tudásukat és gyakorlati tapasztalataikat. Ehhez a regisztráció során meg tudják adni a tervezett hozzájárulás típusát (előadás, workshop), és időtartamát, illetve a célzott diákcsoport korosztályát, és létszámát, valamint több dátumot és időpontot is meg tudnak jelölni.

Milyen témákban lehet szakértői programokat felajánlani?

A Fenntarthatósági Témahét minden évben három kiemelt témát állít a középpontba, amelyek a fenntarthatóság környezeti, társadalmi, illetve gazdasági vonatkozásait járják körül. A 2025-ös év kiemelt témái: talaj és biodiverzitás, mesterséges intelligencia, és zöldenergia-források. Emellett vannak állandó témák, amelyek a fenntarthatóság három pilléréhez komplex módon kapcsolódnak: a hulladék, valamint a tudatos fogyasztói magatartás és a fogyasztóvédelem. A kiemelt témákhoz segédanyagokat 2025. március közepétől az alábbi weboldalon találnak: https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/letoltheto-oratervek. Természetesen bármilyen más, fenntarthatósághoz kapcsolódó témában ajánlhat fel programokat. Kérjük, hogy ez esetben a program leírásnál részletezze a kiválasztott témát.

Milyen helyszínekre tudok látogatni óralátogatóként?

A regisztráció során kiválaszthatja a vármegyéket, ahol szívesen vállal iskolalátogatást. Jellemzően az iskolák számára több a lehetőség a fővárosban, nagyobb városokban, és településeken, így különösen nagy igény van szakértői látogatásokra a kisebb, illetve a Budapesttől messzebb lévő településeken.

Mik az óralátogató önkéntes szakértő feladatai a Zöld Híd program során?

Az önkéntes szakértők nem helyettesítik a pedagógusokat, velük együttműködve tervezik meg az óralátogatás programját, ideértve az adott diákcsoporthoz illő megfelelő módszertani eszköz kiválasztását is. Javasoljuk, hogy minden esetben egyeztesse a programot és a tervezett módszereket a csoport pedagógusával, és tudjon meg minél többet a csoportról a látogatás előtt!

Regisztráció

Hogyan történik a regisztráció?

A regisztráció külön történik diákcsoport saját helyszíni fogadására, és külön az iskolai óralátogatásra. Folyamatosan lehet regisztrálni a Témahét végéig, de a felajánlott programok csak március elején fognak megjelenni a honlapon, hogy az iskolák, pedagógusok jelentkezhessenek a programokra.

Hogyan regisztrálhatok óralátogatásra?

Óralátogatásra az alábbi linken tud regisztrálni: https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/oralatogato-regisztracio. A regisztráció egylépcsős, a személyes adatok megadása után rögtön ki tudja tölteni a felajánlott óralátogatás részleteit, többek között a választott témakört, korosztályt és egy rövid óraleírást és meg tudja jelölni a megfelelő dátumot és időintervallumot is. Az órakezdés pontos időpontját a fogadó pedagógussal tudja a későbbiekben egyeztetni.

A felajánlott programok egy belső jóváhagyás után, de leghamarabb március elején megjelennek a Zöld Híd program weboldalán, ahol az iskolák böngészhetnek a lehetőségek között, és jelentkezhetnek a felajánlott programokra. Ha egy iskola jelentkezik a felajánlott órára, az óralátogató e-mail értesítést kap, és a kapott emailben egy gombnyomással visszaigazolhatja, vagy visszautasíthatja (indoklás nélkül) az adott jelentkezést. Amennyiben elfogadja a jelentkezést, a felajánlott program „betelt” felirattal jelenik meg az oldalon, több iskola már nem tud rá jelentkezni.

Arra is van lehetőség, hogy egy előre kiválasztott iskolát hívjon meg a programjára. Ebben az esetben a regisztráció során egy listából kiválaszthatja az intézményt (a listában a Témahétre már regisztrált iskolák jelennek meg), ez esetben csak a meghívott intézmény számára lesz foglalható a felajánlott program, a rendszer az intézményt automatikusan értesíti.

Hogyan regisztrálhatok diákcsoportok fogadására saját helyszínen?

Diákcsoportok fogadására az alábbi linken tud regisztrálni: https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/program-regisztracio. Diákcsoportok fogadására való regisztráció két lépcsős: első lépésben először regisztrálja a szervezetét. A szervezetnél meg kell adni egy központi kapcsolattartót, aki sikeres regisztrációt követően visszaigazoló e-mailben kap egy programregisztrációs linket és kódot, amelyek felhasználásával a szervezet bármelyik munkatársa regisztrálhat programot a szervezet neve alatt.

A regisztrált programok egy belső jóváhagyás után, de leghamarabb március elején megjelennek a Zöld Híd program weboldalán, ahol az iskolák böngészhetnek a lehetőségek között, és jelentkezhetnek a felajánlott programokra. Ha egy iskola jelentkezik egy adott programra, a program szervezője e-mail értesítést kap, és a kapott e-mailben egy gombnyomással visszaigazolhatja, vagy visszautasíthatja (indoklás nélkül) az adott jelentkezést. Amennyiben elfogadja a jelentkezést, a felajánlott program „betelt” felirattal jelenik meg az oldalon, több iskola már nem tud rá jelentkezni.

Honnan tudom, hogy sikeres-e a regisztrációm Zöld Híd Programra?

A regisztráció végeztével egy felugró kis ablak és egy automatikus e-mail jelzi a sikeres regisztrációt.

Sikeresen regisztráltam a Zöld Híd programra, de nem jelenik meg a felajánlott programom a Zöld Híd oldalon. Mi a teendő?

Leghamarabb 2025. március közepén lesznek nyilvánosak a felajánlott szakértői programok. A felajánlott programokat megjelenés előtt a Fenntarthatósági Témahét szervező csapata ellenőrzi, és jóváhagyja. Kérdés esetén kapcsolatba lépnek regisztrált szervezettel, szakértővel.

Módosítani szeretném a regisztráció során felajánlott programlehetőségeket. Hogy tudom ezt megtenni?

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot a következő e-mail címen: szervezes@temahet.hu.

Van-e határideje a jelentkezésnek?

Igen, a jelentkezés határideje a Fenntarthatósági Témahét utolsó napja, azaz 2025. április 11.

Kapcsolattartás az iskolával

Hogyan tudok egyeztetni a jelentkező iskolával, pedagógussal?

Az automatikus e-mail értesítés során megkapott kapcsolattartási adatokkal az iskola és az önkéntes szervezet, szakértő közvetlenül egyezteti a látogatás vagy a tanóra részleteit. Igény esetén a Témahét ügyfélszolgálata is segíti a kapcsolattartás folyamatát. Miután létrejött a foglalás, mindenképp javasoljuk, hogy a felajánlott program pedagógiai módszertanát egyeztesse a pedagógussal. Ebben egy módszertani webináriummal is segítünk az önkéntes szakértőknek 2025. március 12-én 11.00 óra és 12.00 között.

Hogyan értesülök, ha egy iskola kiválasztotta a felajánlott programomat, időpontomat?

A regisztrációs rendszer automatikusan e-mail üzenetet küld az iskolának és az önkéntes szervezetnek, szakértőnek a szükséges adatokkal a további egyeztetéshez.

Kaptam egy értesítést egy iskola jelentkezéséről, de mégsem tudom elfogadni. Mi a teendő?

Az automatikus e-mail értesítés tartalmaz egy gombot, melynek segítségével indoklás nélkül vissza tudja utasítani a jelentkezést, amelyről az iskola automatikus értesítést kap.

Van egy konkrét iskola, amit szeretnék meghívni a programomra, illetve ahova menni szeretnék óralátogatásra. Mi a teendőm?

A regisztráció során egy listában meg tudja jelölni a kiválasztott intézményt. A rendszer automatikus értesítést küld az érintetteknek, a felajánlott program mások számára nem foglalható.

Ha nem találja az intézményt a listában, az azt jelenti, hogy az intézmény még nem regisztrált a 2025. évi Fenntarthatósági Témahétre. Ez esetben kérjük értesítse a szervezőket a szervezes@temahet.hu címen, illetve, ha van kapcsolata már az iskolával, jelezze feléjük a regisztrációs lehetőséget.

Kommunikáció

Hogyan oszthatom meg a részvételemet a közösségi médiában?

Örömmel vesszük, ha megosztja tapasztalatait, élményeit és fotóit a közösségi médiában a programmal kapcsolatban. Kérjük, hogy mindenképpen ellenőrizze, hogy rendelkezik engedéllyel a látogatás során készített médiatartalmak megosztására.

Használja az alábbi hashtageket, hogy tartalmait könnyebben megtalálhassuk és megoszthassuk:

Magyarul: #FenntarthatóságiTémahet, #ZöldHídProgram, #FenntarthatosagraNeveles

Angolul: #SustainabilityWeek, #GreenBridgeProgram, #SustainabilityEducation”

Kapcsolattartás

Hol kaphatok további információt, segítséget?

További információért, bármilyen kérdéssel forduljon a Zöld Híd program ügyfélszolgálatához a következő e-mail-címen: szervezes@temahet.hu, vagy telefonszámon: +36204485636.