Hulladék

Alsó Tagozat — Tematizált Oktatócsomag

A szakmai anyagok célja, hogy bemutassák a hulladék-probléma komplexitását, a hulladék keletkezésének és hasznosításának összefüggéseit a társadalmi, gazdasági és környezeti folyamatokkal. Felhívja a figyelmet a hulladéktermelés mérséklésének fontosságára és lehetőségeire.

Óratervek és Mintaprojektek

A mintaprojektek alapján a fenntarthatóság pedagógiájában jártasabb pedagógusok saját maguk is kidolgozhatják a Témahéthez kapcsolódó heti projekttervüket.Az összes óratervet és a keresőt megtekintheti ezen az oldalon.
  • Hulladék · óravázlat

    Szarkataxi, szarkabazár című mese feldolgozása a környezetvédelem jegyében

    Az oktatási anyag készítője a Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent "Amikor a kukák világgá mentek – Mai mesék a zöld jövőért" című könyvet ajánlja a pedagógusok figyelmébe. A kötet 24 mesét tartalmaz, melyeket a kortárs magyar irodalom legnevesebb képviselői írtak - a teljesség igénye nélkül Kiss Judit Ágnes, Molnár Krisztina Rita, Miklya Luzsányi Mónika vagy Vig Balázs nevét említenénk meg. Ezt az óravázlatot Balázs Ágnes "Szarkataxi, szarkabazár" című története ihlette, de mindenkit arra biztatunk, hogy a kötetben szereplő többi történetet is dolgozzák fel, meséljék el a gyerekeknek, és nem csak a Fenntarthatósági Témahét kapcsán, hanem az egész tanévben. A mesék olyan témákat érintenek, mint a kihalófélben lévő állatok, az illegális fakivágások, a szemetelés, a tengerek szennyezése, a szelektív hulladékgyűjtés vagy a felelős állattartás. Mindezt a mai gyerekeknek szólóan, frissen tálalva.

  • Hulladék · projektterv

    Fókuszban a papír

    A projekt fő célja a tanulók figyelmének felhívása a gazdaságos papírhasználatra, a papírhulladék szelektív kezelésére, az újrahasznosított papírokból készült termékek jelentőségére. „A legjobb hulladék, amelyik soha nem keletkezik” szlogen beépítése a tanulók mindennapi életébe.

  • Hulladék · óravázlat

    Kalóriát égess, ne szemetet! – Aktív testnevelésóra a bolygóért

    Az óraterv a fenntarthatóság és környezettudatosság alapelveit ötvözi mozgásos feladatokkal. A gyerekek mozgásos tevékenységek közben megismerik a szelektív hulladékgyűjtés módját, jelentőségét. Az óra célja a környezetvédelem jelentőségének tudatosítása a mindennapi életükben játékos feladatok segítségével, amelyek fejlesztik a gyermekek gondolkodását, állóképességét, ügyességét, csapatmunkáját.

  • Hulladék · projektterv

    Te is lehetsz válogatós! - SNI tanulók számára

    Fontos, hogy a tanulók szerezzenek tapasztalatokat a természetes és mesterséges anyagokról. Az anyagok érzékelhető tulajdonságait kézbe fogható anyagokkal/tárgyakkal fedezzék fel. A megértést képekkel végzett csoportosításokkal, interaktív feladatokkal ellenőrizhetjük. Erre épülve elindíthatjuk őket a környezettudatos viselkedés útjára azzal, hogy kis lépésekben megismertetjük velük a mesterséges anyagok szelektív gyűjtésének módját. Ebben a három órában eljuthatunk a papír-, műanyag- és fémhulladék külön gyűjtéséhez. Később erre épülve tovább lehet folytatni az üveg- és veszélyes hulladék, majd a komposztálás témájának feldolgozását.

  • Hulladék · óravázlat

    Mesék és barkácsolás az újrahasznosítás jegyében

    Az oktatási anyag készítője a Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent "Amikor a kukák világgá mentek – Mai mesék a zöld jövőért" című könyvet ajánlja a pedagógusok figyelmébe. A kötet 24 mesét tartalmaz, melyeket a kortárs magyar irodalom legnevesebb képviselői írtak - a teljesség igénye nélkül Kiss Judit Ágnes, Molnár Krisztina Rita, Miklya Luzsányi Mónika vagy Vig Balázs nevét említenénk meg. A mesék olyan témákat érintenek, mint a kihalófélben lévő állatok, az illegális fakivágások, a szemetelés, a tengerek szennyezése, a szelektív hulladékgyűjtés vagy a felelős állattartás. Mindezt a mai gyerekeknek szólóan, frissen tálalva.

Pályázatok

A sikeres pályázók díjakat és támogatásokat nyerhetnek a fenntartható projektek megvalósításához és a környezeti nevelés előmozdításához.A pályázatok listáját itt érheti el.
  • TeSzedd! ISKOLAI PÁLYÁZAT 2025.

    A pályázat a 2025. április 7. és 13. között megrendezett TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akció-héten részt vett iskolák tevékenységét díjazza.

Programok

A 2025-ös Fenntarthatósági Témahétet támogató szakmai szervezetek szeretettel invitálják az iskolásokat saját helyszíneiken megrendezésre kerülő, változatos programjaikra a Fenntarthatósági Témahét folyamán.Az összes helyszínt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.
  • HELYSZÍN: Hármashegy - Természet Háza · MAX. 60 FŐS CSOPORTOK

    A Természet Iskolája

    Zsuzsi kisvasúttal A Természet Iskolájába, Fedezd fel a talajlakókat a Hármashegyi-erdőben!

    Debrecen város kisvasútjával utazás a Hármashegyi-erdőbe, ahol felfedezzük a kocsányos tölgyesek talajlakóit, a táj és terület talajtípusait és a tavaszi élet titkait! E mellett kiállítások is színesítik a programot. Az esetleges hulladékot szakvezetett túra során összegyűjtjük. A programvezetés önkéntes és ingyenes, az utazást a jelentkezőknek kell megoldani.

  • HELYSZÍN: Hármashegyalja Természet Háza · MAX. 100 FŐS CSOPORTOK

    A Természet Iskolája

    Zsuzsival A Természet Iskolájába

    Utazz Zsuzsival a Kisvasúttal Debrecen városából Hármashegyre! (Utazas költsége es szervezés egyénileg). Vár A Természet Iskolája, ahol megismerheted a Hármashegyi erdő élővilágát és bekukkantani az avar alá, feltérképezzük a talajlakókat és megtisztítjuk a környéket egy túra keretében a hulladéktól.

  • HELYSZÍN: 1116 Budapest, Fehérvári út 247. · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK

    BKV Budafok Járműfenntartó Üzem

    Budafok kocsiszín bemutatása

    Budafok kocsiszín bemutatása. A felújított kocsiszín modern eszközei, a fenntarthatóságot elősegítő technológák bemutatása

  • HELYSZÍN: 1115 Budapest, Bartók Béla út 137. · MAX. 15 FŐS CSOPORTOK

    BKV Kelenföld járműfenntartó üzem

    Kelenföld kocsiszín bemutatása

    Kocsiszín bemutatása. Fenntarthatóság szempontjából miért jobb a villamos a busznál?

  • HELYSZÍN: 7500 Nagyatád, Taranyi úti Ipartelep 2744 hrsz. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Büttner Kft.

    Fenntarthatóság a gyakorlatban – AI, zöld energia és körforgásos gazdaság a Büttner Kft.-nél

    - Röviden bemutatjuk a Büttner Kft. tevékenységeit, különös tekintettel az innovatív gyártástechnológiákra és fenntarthatósági törekvéseinkre - Üzembejárás - Kreatív feladat (opcionális)

  • HELYSZÍN: 8000 Székesfehérvár-Csala, Pénzverővölgy, Hrsz: 020087/8 · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK

    Depónia Nonprofit Kft.

    Depónia Nonprofit Kft. hulladékgazdálkodással kapcsolatos szemléletformáló program

    Tematikus szemléletformáló előadás keretein belül, interaktív formában mutatjuk be társaságunk működését, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenységünket, továbbá egyéb specifikus témákat. Játékokon és különböző szemléletformáló kisfilmjeinken keresztül mélyítjük el az átadott ismeretanyagot. A hulladékkezelő központunk bemutatása egy telepbejárás formájában történik, ahol kollégánk felügyeletével a résztvevők megismerhetik telepünk működését és a különböző hulladékgazdálkodási folyamatokat. Program időtartama: kb. 2-3 óra Programon résztvevők létszámkorlátja: 10 – 40 fő Program helyszíne: Székesfehérvár-Csala Pénzverővölgyi Hulladékkezelő Központ Oktatóterem és Telep (Megközelíthető: gépjárművel és Székesfehérvárról a 26C helyi buszjárattal) A programon való részvétel díjmentes, de jelentkezéshez kötött!

  • HELYSZÍN: Keszthely szennyvíztisztító telep, Keszthely, Festetics Gy. u. 25. (46°44ʼ16.84”N 17°14ʼ14.05”E) · MAX. 15 FŐS CSOPORTOK

    Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.

    Nyílt napok a DRV Zrt.-nél

    A DRV Zrt. és a szennyvíztisztító-telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.

  • HELYSZÍN: Siófok szennyvíztisztító telep, Siófok, Dózsa György utca (46°53ʼ47.95”N 18°05ʼ08.50”E) · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK

    Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.

    Nyílt napok a DRV Zrt.-nél

    A DRV Zrt. és a szennyvíztisztító telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.

  • HELYSZÍN: Tapolca szennyvíztisztító telep, Tapolca, Külterület 0607 hrsz · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK

    Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.

    Nyílt napok a DRV Zrt.-nél

    A DRV Zrt. és a szennyvíztisztító telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.

  • HELYSZÍN: Balatonfüred szennyvíztisztító telep, Balatonfüred, Tihanyi u. 032/1. hrsz · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.

    Nyílt napok a DRV Zrt.-nél

    A DRV Zrt. és a szennyvíztisztító telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.

  • HELYSZÍN: Bóly szennyvíztisztító telep, Bóly, Ipari Park III./6 · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.

    Nyílt napok a DRV Zrt.-nél

    A DRV Zrt. és a szennyvíztisztító telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.

  • HELYSZÍN: Nagyatád szennyvíztisztító telep, Nagyatád, Kiszely u. 2173 hrsz · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.

    Nyílt napok a DRV Zrt.-nél

    A DRV Zrt. és a szennyvíztisztító telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.

  • HELYSZÍN: 1053 Budapest, Ferenciek tere 6. · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK

    ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár

    Fenntarthatósági témahét az ELTE Egyetemi Könyvtárban – Zöldkönyvtári programok

    A Fenntarthatósági témahét keretében örömmel várjuk általános és középiskolás csoportok látogatását az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár zöldkönyvtári bemutatóin. A programsorozaton a diákokat restaurátor-műhelyünk, könyvtárépületünk és zöldkönyvtári titkaink felfedezésére invitáljuk. Restaurátorunk vezetésével a papíröntés és a könyvfűzés technikájából kaphatnak ízelítőt. Megismerkedhetnek a könyvfertőtlenítés folyamatával és a régi könyvkötészeti eljárásokkal. A restaurátori munka célja természetes anyagok felhasználásával a muzeális gyűjteményünk történeti és esztétikai értékének megőrzése, élettartamának meghosszabbítása különböző restaurálási eljárások és preventív konzerválási technikák segítségével. Könyvtártúráinkon az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár történetéről értesülhetnek vendégeink. A Szkalnitzky Antal tervei alapján épült könyvtárpalota kivitelezésében a 19. század legkorszerűbb szellőztetési, fűtési és világítási megoldásait alkalmazták. A könyvtári kalauzolás során megtekinthetők az aula oszlopcsarnokában látható sgraffitók, a díszterem tudományokat és művészeteket ábrázoló nőalakjai, valamint Than Mór portréja a középkorú Ferenc Józsefről. Látogatóink bejárhatják az egykori főigazgatói lakás termeit, megcsodálhatják a Perczel László-féle glóbusz rekonstrukcióját, és betekinthetnek Műemlékraktárunkba is, melyet a nagyközönség számára csak különleges alkalmakkal nyitunk meg. A túra keretében a könyvtár mesterséges intelligenciával támogatott szolgáltatásai és a fenntarthatóság jegyében alkalmazott jó gyakorlatai is bemutatásra kerülnek. Zöldkönyvtári kvízjátékunk keretében kiderül, mit tehet egy könyvtár a fenntartható fejlődés céljai eléréséért. Minden érdeklődőt szeretettel látunk!

  • HELYSZÍN: 3104 Salgótarján, Sugár út 132. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    ÉRV Zrt.

    A Salgótarjáni Szennyvíztisztító Telep működésének bemutatása

    Salgótarján és a környező települések szennyvízelvezetésének és a szennyvíz tisztítási folyamatának ismertetése.

  • HELYSZÍN: Berente Ipari út. Hrsz: 575 · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    ÉRV Zrt.

    Berente Térségi Komposztáló Telep teleplátogatás

    A teleplátogatás során a diákok betekintést nyerhetnek a kommunális szennyvíziszap komposztálási folyamatáról, a kész termék hasznosításáról és fontosságáról.

  • HELYSZÍN: 3700 Kazincbarcika Múcsonyi út 2. · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    ÉRV Zrt.

    Kazincbarcika Városi Szennyvíztisztító Telep teleplátogatás

    A teleplátogatás során a diákok megismerhetik Kazincbarcika Szennyvíztisztító Telepen alkalmazott korszerű tisztítási technológát, a gépek és berendezések működését azok fontosságát.

  • HELYSZÍN: Karcag, Erzsébet- liget · MAX. 35 FŐS CSOPORTOK

    HungAIRy Levegőtisztaság védelmi bemutatóház -Karcag Városi Önkörmányzat

    Az energiahatékonyság jó gyakorlatai

    A projekt keretein belül kivitelezésre került egy levegőtisztaság védelmi PILOT ház, energiahatékony építészeti és gépészeti megoldásokkal. A szerzett tapasztalatokat és az energiahatékonysággal kapcsolatos szemléletformáló információkat tudjuk iskolások számára átadni, amit otthonukban is alkalmazhatnak. A projekt további szemléletformáló trületei: -kerékpáros közlekedés -hatékony szilárdfa tüzelés -komposztálás Az említett témákban is állunk rendelkezésre, hogy bemutassunk a leghatékonyabb gyakorlatokat

  • HELYSZÍN: 1186 Budapest, Gilice tér 39. pestszentlőrinci Marczell György Főobszervatórium · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt.

    "Meteorológia, környezetvédelem és fenntarthatóság" szemléletformáló program iskolásoknak a Marczell György Főobszervatóriumban

    Környezetvédelmi témájú programok: Komposztáljunk együtt a jobb levegőminőség érdekében! Ismerkedés a környezeti zajvédelem alapjaival, Ökocímkével könnyebb a zöld választás. Mit tehetünk mi a levegőtisztaság-védelméért a mindennapokban? Hogyan keletkeznek a levegőminőségi adatok; a levegőminőség mérőkocsi működésének bemutatása. Meteorológiai témájú program: Tanösvény séta: a meteorológiai műszerkert bemutatása.

  • HELYSZÍN: 6000 Kecskemét, Nyíri út 48. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.

    Láthatatlan kincsünk a talaj

    Ismerjük meg a földalatti világot: miből táplálkozik az erdő, milyen élőlényeket rejt a talaj

  • HELYSZÍN: 7400 Kaposvár Noszlopy Gáspár u. 2. (Klímakuckó) · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK

    Klímakuckó

    Környezetvédelmi foglalkozás

    A látogatás során a tanóra vagy foglalkozás témáját előzetes egyeztetés alapján választjuk ki. Lehetőség van egy nagyméretű társasjáték kipróbálására (20-30 perc), emellett a Klímakuckó interaktív felszereltségének köszönhetően – okostábla és kényelmes ülőhelyek – előadások megtartására is alkalmas. A választható témák közé tartoznak: Légszennyezés és fenntartható gyakorlatok (légkör szennyezői, helyes fűtési módok, komposztálás, szelektív hulladékgyűjtés) Ökológiai lábnyom A foglalkozásokat a korcsoport sajátosságaihoz igazítjuk. Az alsó tagozatos gyermekek számára rövid (3-8 perces) ismeretterjesztő kisfilmeket vetítünk különböző témákban, valamint szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos szemléletformáló játékokat is kipróbálhatnak. Emellett számos kisebb játék áll rendelkezésre, amelyek a helyes környezetvédelmi szemlélet kialakítását segítik. Ezek közé tartozik például a mágneses tábla, ahol a helyes és helytelen magatartásokat kell a megfelelő helyre tenni, az újrahasznosítási folyamatok sorrendbe állítása, valamint a víztakarékossággal kapcsolatos játékok.

  • HELYSZÍN: 2541 Lábatlan, Rákóczi Ferenc u 170. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    MAGYAR TERMÉK Nonprofit Kft.

    Magyar Termékek és fenntarthatóság - Dunamente Ökocentrum

    A program célja, hogy a fenntarthatóság elveit a diákok számára élményszerű, interaktív módon ismertesse meg. A program során a résztvevők megismerkedhetnek a fenntartható fejlődés alapjaival, a helyi környezet védelmével és a hazai termékek szerepével a fenntartható jövő építésében. A program a Dunamente Ökocentrum adta lehetőségeket kihasználva mutatja be, hogyan érhetjük el közösen a környezeti egyensúlyt, miközben támogathatjuk a helyi gazdaságot. A diákok egy izgalmas, három részből álló programban vesznek részt. Elsőként a Magyar Termék óra során a diákok megismerkednek a hazai termékek fontosságával és szerepükkel a gazdaságban. Az órán a diákok betekintést nyernek abba, hogyan járulnak hozzá a magyar termékek a közösségek jólétéhez, és miért fontos a hazai termelés támogatása. A foglalkozás célja, hogy a diákok megértsék a helyi gazdaság erősítésének fontosságát, és hogy a vásárlói döntések hogyan formálják a közvetlen környezetüket. Ezt követően a diákok a Dunamente Ökocentrum kiállításán keresztül interaktív módon mutatja be a természeti értékeket és felhívja a figyelmet a globális klimatikus változások hatásaira. A látogatók öt tematikus teremben ismerkedhetnek meg a környezetvédelem fontosságával. A program harmadik részeként a Magyar Piszke Papír Interaktív Műhelymunkájában a diákok aktívan részt vehetnek a hulladékkezelésről szóló foglalkozáson, ahol gyakorlati példákon keresztül ismerkednek meg a hulladékcsökkentés és újrahasznosítás módszereivel. Az oktatás során a diákok papírújrahasznosítással készíthetnek saját alkotásaikat, miközben fontos ismereteket szereznek a fenntartható anyaghasználatról. A program célja, hogy a diákok számára értékes, gyakorlati tudást adjon át a fenntarthatóság területén, valamint érzékenyítse őket a helyi termékek vásárlásának fontosságára és annak környezeti hatásaira. A program végén a diákok tudatosabbá válnak környezetük védelme és a fenntartható életmód iránti elköteleződésükben.

  • HELYSZÍN: 1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7. · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK

    MCC - Klímapolitikai Intézet

    Fenntarthatóság és klímasemlegesség 2050-re?

    Az ENSZ adatai szerint 2100-ra 9,4-12,7 milliárdra növekvő emberi népességet a jelenlegi műszaki-technológiai szinten lehetetlen lesz fenntarthatóan egészséges élelmiszerrel, tiszta ivóvízzel és energiával ellátni. Szinte minden olyan technológia amivel ma rendelkezünk intenzívebb használat esetén növeli az ÜHG kibocsátást. Teljes és mély gazdasági átalakulás kell tehát a fenntarthatóság és a karbonsemlegesség eléréséhez, úgy, hogy az ehhez szükséges alacsony-karbon technológiák még a tervezőasztalon sincsenek ott. Az előadás arról szólt, hogy várhatóan milyen innovációk, fejlesztések teszik majd elérhetővé a fenti célokat. Jelenleg milyen tendeciákat tapasztalunk a műszaki-technológiai fejlődés terén a gazdaság különböző ágazataiban és várhatóan hogyan lehet majd jó irányba fordítani a fejlődést, ha rossz irányba tartana.

  • HELYSZÍN: 1112 Budapest, Boldizsár utca 2., Budapest One irodaház, D épület, One recepció · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    One Alapítvány

    Zöld Megoldások a Mindennapokban – Interaktív Irodaház Látogatás a One Alapítványnál

    Zöld Megoldások a Mindennapokban – Interaktív Irodaház Látogatás a One Alapítványnál Idén a Fenntarthatósági Témahét keretében egy igazán izgalmas programmal várjuk az általános és középiskolás diákokat. Látogassátok meg velünk a One Alapítvány és egyben a One Magyarország Zrt. irodaházát, a BudapestOne-t, és lessetek be egy környezettudatos épület kulisszái mögé! Vajon hogyan lehet egy irodaház igazán fenntartható? Hogyan spórolhatunk az energiával, és miért fontos a tudatos vízhasználat? Gyertek el, és tudjátok meg! Mit mutatunk meg? A látogatás során interaktív módon mutatjuk be az épület legfontosabb fenntarthatósági megoldásait: 1. Fenntartható építés • Újrahasznosított alapanyagokból készült épületrészletek. • Régi székházból áthozott bútorok és műszaki berendezések. • Okos hulladékkezelés az építkezés során. 2. Energiahatékony üzemeltetés • LED-es világítás időkapcsolóval és mozgásérzékelővel. • Intelligens fűtés és hűtés: egyéni termosztátok, nyitható ablakok, UV-szűrés. • Központi épületfelügyeleti rendszer a hatékonyabb működésért. 3. Zöld megoldások a mindennapokban • Szelektív hulladékgyűjtő pontok. • Palackmentes vízellátás: szűrt vízcsapok kulacs- és kancsótöltésre. • Több növény, több oxigén – egészségesebb munkakörnyezet. 4. Kényelem és jó közérzet • Nők és férfiak eltérő igényeire szabott megoldások. • Relaxációs terek: csocsó, pingpong, jógaszoba és futópálya a tetőn. • Lépcsőház – mit adhat a lépcsőfokokon túl? Hogyan vehettek részt? Regisztráljatok a programra itt, a Fenntarthatósági Témahét hivatalos oldalán. Időtartam: 45 perces vezetett túra. Hány csoportot várunk? 4 osztályt várunk kísérőkkel, összesen max. 30 fős lehet egy csoport. Jelentkezési határidő: 2025. március 21., péntek. Fontos! • Előzetes regisztráció szükséges a résztvevők névsorának pontos leadásával. • Személyi igazolvány szükséges a belépéshez a látogatás napján. Ne maradjatok le! Fedezzük fel együtt, hogyan tehetjük fenntarthatóbbá mindennapjainkat.

  • HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    SEFAG Zrt.

    Fenntarthatósági Témahét- Hulladékcsökkentés

    A hulladékcsökkentés az egyik leghatékonyabb lépés a fenntartható jövő érdekében. Nemcsak az erőforrások megőrzésében játszik kulcsszerepet, hanem hozzájárul az ökológiai lábnyom minimalizálásához, a környezeti egyensúly fenntartásához és a tisztább bolygó megteremtéséhez.A Fenntarthatósági Témahéten idén is kiemelt figyelmet kap a hulladék témája, beleértve a hulladékcsökkentést, a szelektív hulladékgyűjtést és az újrahasznosítás fontosságát.

  • HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola, Lábod-Rinyabesenyő-Sziágy puszta (Somogy megye) GPS: Észak: 46°08'40" Kelet: 17°30'02.5" · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    SEFAG Zrt.

    Hulladékcsökkentés

    A hulladékcsökkentés az egyik leghatékonyabb lépés a fenntartható jövő érdekében. Nemcsak az erőforrások megőrzésében játszik kulcsszerepet, hanem hozzájárul az ökológiai lábnyom minimalizálásához, a környezeti egyensúly fenntartásához és a tisztább bolygó megteremtéséhez.A Fenntarthatósági Témahéten idén is kiemelt figyelmet kap a hulladék témája, beleértve a hulladékcsökkentést, a szelektív hulladékgyűjtést és az újrahasznosítás fontosságát.

  • HELYSZÍN: Újszegedi vasútállomás · MAX. 10 FŐS CSOPORTOK

    Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Kar, Földrajz- és Földtudományi Intézet

    TeSzedd - Park(ing) Szeged

    Idén is megrendezésre kerül az országos önkéntes szemétszedési akció, a TeSzedd. Ehhez most a Park(ing) Szeged kezdeményezés is csatlakozik. Az akció keretében Szegeden egy kis terület szemétmentesítésére buzdítunk titeket!

  • HELYSZÍN: Jeli Arborétum · MAX. 35 FŐS CSOPORTOK

    Szombathelyi Erdészeti Zrt.

    Erdőgazdálkodás és talajvédelem

    A környezeti változások figyelembevételével fenntartható erdőgazdálkodás biztosítása és talajvédelem.

  • HELYSZÍN: Szombathelyi Erdészeti Zrt. Központi park · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK

    Szombathelyi Erdészeti Zrt.

    Fenntartható erdőgazdálkodás és talajvédelem

    A környezeti változások figyelembevételével fenntartható erdőgazdálkodás biztosítása és talajvédelem.

  • HELYSZÍN: Tinker Labs Baja oktatási központ (6500 Baja, Bajcsy-Zsilinszky utca 54. - volt posztógyár) · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK

    Tinker Labs Baja

    Fenntarthatósági Élménylabor

    Szeretettel várunk a Tinker Labs Baja interaktív, élményalapú foglalkozásaira a 2025. évi Fenntarthatósági Témahéten! Alsós iskolai csoportok számára 3 izgalmas témakörben kínálunk játékos, érdeklődést felkeltő programokat: Zöld energiaforrások: Ismerd meg a nap, a szél és a víz erejét! Kísérletezz, fedezz fel és játssz velünk! Hulladékok: Mi lesz a sorsa a kidobott dolgoknak? Gyere el hozzánk, és megtudhatod! Készíthetsz újrahasznosított anyagokból játékokat, vagy éppen egyedi, különleges használati tárgyakat! Segítünk, hogy a hulladék ne csak szemét legyen, hanem egy új dolog kezdete! Tudatos fogyasztói magatartás: Mit veszel, miért veszed? A reklámok befolyásolnak? Tudatosan is lehet vásárolni! Gyere el, és megtanulhatod, hogy mire figyelj oda, ha vásárolsz, hogy az ne csak neked legyen jó, de a környezetnek is! Miért gyertek el? Mert nálunk nem csak tanulsz a környezetvédelemről, de játszva tapasztalhatod meg, hogy mit tehetsz a Föld védelméért! Mert a jövő a Ti kezetekben van!

  • HELYSZÍN: Bécsi út 221. (bejárat az árkádok alatt) · MAX. 16 FŐS CSOPORTOK

    Tinker Labs Óbuda

    Tinker Labs foglalkozás a fenntarthatóságért

    Szeretettel várunk a Tinker Labs Óbuda interaktív, élmény alapú foglalkozásaira a 2025. évi Fenntarthatósági Témahéten! Az alsós iskolai csoportok számára három izgalmas témakörben kínálunk játékos, érdeklődést felkeltő programokat. Hulladék csökkentés és újra hasznosítás: mi történik a szeméttel, miért fontos szelektíven kezelni, mi az újrahasznosítás, mi készül az újra felhasználható szemétből? Víz- és energiatakarékosság: Miért fontos, hogy ne pazaroljuk a vizet, energia és más megújuló energiaforrások! Fák és növények fontossága: Miért fontosak a fák, hogyan segíti a fa ültetés a klímaváltozást? Fenntartható étkezés? Állatok és élővilág védelme? Miért gyertek el? Mert nálunk nem csak tanulsz a környezetvédelemről, de játszva tapasztalhatod meg, hogy mit tehetsz a Föld védelméért! Mert a jövő a Ti kezetekben van! ! Fontos információ: a Tinker Labs Óbuda központban összesen 16 gyermeket tudunk egyszerre fogadni - esetleg fotópályázat nyerteseit vagy 2 részletben az osztályt. Igény esetén ki is tudunk menni az iskolába, így az osztályteremben tudjuk megtartani a foglalkozást az egész osztálynak.

  • HELYSZÍN: 2112 Veresegyház, Fő út 76/a. · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    Tinker Labs Veresegyház

    Tinker Labs fogalkozás a fenntarthatóságról

    Szeretettel várunk a Tinker Labs Veresegyház interaktív, élmény alapú foglalkozásaira a 2025. évi Fenntarthatósági Témahéten! Az alsós iskolai csoportok számára három izgalmas témakörben kínálunk játékos, érdeklődést felkeltő programokat. Hulladék csökkentés és újra hasznosítás: mi történik a szeméttel, miért fontos szelektíven kezelni, mi az újrahasznosítás, mi készül az újra felhasználható szemétből? Víz- és energiatakarékosság: Miért fontos, hogy ne pazaroljuk a vizet, energia és más megújuló energiaforrások! Fák és növények fontossága: Miért fontosak a fák, hogyan segíti a fa ültetés a klímaváltozást? Fenntartható étkezés? Állatok és élővilág védelme? Miért gyertek el? Mert nálunk nem csak tanulsz a környezetvédelemről, de játszva tapasztalhatod meg, hogy mit tehetsz a Föld védelméért! Mert a jövő a Ti kezetekben van!

  • HELYSZÍN: Akvárium Klub · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK

    UNICEF Magyarország

    Klímahősök Konferencia

    2025 Április 9-én, az Akvárium Klubban, a Fenntarthatósági Témahét keretében rendezett ifjúsági klímatalálkozón 1000-1500 fiatal diákot szeretnénk tartalmas, minőségi programokon keresztül az éghajlatváltozás hátteréről, ősszefüggéseiről edukálni. Olyan hasznos, akár azonnal, egyéni szinten is alkalmazható megoldásokat tervezünk bemutatni, amelyek reményt adnak arra, hogy közösségi szinten, együtt képesek vagyunk a folyamat lassítására, jövőjük alakítására. Az előadások a fiatalokat érdeklő témákban, az ő nyelvükön szólnak.

Óralátogató Szakértők

Az óralátogató szakértőknek lehetősége van bekapcsolódni egy-egy iskolai tanórába, hogy szakmai tudásával támogassa a Fenntarthatósági Témahét programjait.Az összes óraadó szakértőt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.
  • HungAIRy projekt - Karcag Városi Önkormányzat

    Dedinszki Csaba

    Az energiahatékonyság jó gyakorlatai

    A projekt keretein belül kivitelezésre került egy levegőtisztaság védelmi PILOT ház, energiahatékony építészeti és gépészeti megoldásokkal. A szerzett tapasztalatokat és az energiahatékonysággal kapcsolatos szemléletformáló információkat tudjuk iskolások számára átadni, amit otthonukban is alkalmazhatnak. A projekt további szemléletformáló trületei: -kerékpáros közlekedés -hatékony szilárdfa tüzelés -komposztálás Ezekben a témákban is bemutathatjuk a leghatékonyabb gyakorlatainkat.

  • Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt.

    Joó Zsuzsa

    Csatorion, a csatorna réme

    Honnan van vizünk? Hogyan tudunk felelősen bánni vele? Hová kerül a szennyvíz, mi tisztítja meg? Mit önthetünk bele a vécébe és mit nem? Kicsiknek játékokkal, dalokkal, interaktív feladatokkal és persze Csatorionnal, a szörny segítségével, nagyobbaknak vitával, szituációs valamint licitálós játékokkal, és persze Csatorionnal tudatosítjuk, hogy a víz kincs, csatornáink (és környezetünk) megóvása pedig mindenkinek a kötelessége. Három különböző tanóra az 1-2., a 3-4., és a felső tagozatosok számára.

  • Italos Karton Egyesülés

    Nyikos Ágnes

    Hulladék és fenntarthatóság, megelőzés, tudatosság

    A tanóra célja : fenntarthatóság és hulladék fogalmainak áttekintése, a folyamatok megismerése, bevonás, elkötelezettség megerősítése, egyúttal a tanultak elmélyítése. A hulladék újrafeldolgozás, körforgás jelentőségének bemutatása a tanulók bevonásával.

  • MOL Nyrt

    Ónodi Gergely

    Hulladék vagy szemét? Mi is az a zöld energiaforrás?

    Bemutatni a gyerekeknek, hogy miért is fontos a szelektív hulladékgyűjtés és milyen következményei lehetnek hosszú távon ha nem óvjuk meg a környezetünket? Mi az a zöld energia?

  • MÁV Szolgáltató Központ Zrt.

    Győri Ingrid

    Hulladékgazdálkodás

    Hulladékgazdálkodás témakörén belül a hulladék keletkezése, csökkentése, csoportosítása, hulladékok gyűjtése, hasznosítása.

  • Skobrák Tímea

    Hulladékmentes kaland: Tudd meg, miért fontos a szemét!

    Ezen az órán a gyerekek játékos, interaktív feladatokon keresztül ismerkednek meg a hulladékok típusával és fontosságával. A különböző hulladékfajták (pl. papír, műanyag, üveg) felismerésével, szelektív gyűjtésével és újrahasznosításával kapcsolatos tudnivalókat is felfedezhetik. A tanulás mellett mozgásos játékokkal és kreatív feladatokkal ösztönözöm őket, hogy saját ötleteikkel hozzájáruljanak a környezet védelméhez. Szórakozás és új ismeretek elsajátítása az óra célja.

  • Veklerné Deics Noémi

    Ismerd meg a hulladékpiramist – Játékos foglalkozás a hulladékkezelésről

    A gyermekek játkosan megismerik a hulladékpiramist illetve a különböző hulladékfajtákat és azok kezelésének módját. Tematika: 1. Hulladékpiramis bemutatása 2. Hulladékpiramis Zsákbamacska (mindenki húz egy tárgyat, amit elhelyez a piramison, indoklással) - közben elkészül az osztály saját hulladékpiramisa 3. Hulladékok típusai - hova tegyük, hogy minél jobban óvjuk a Földet? Megoldások az újrahasznosítható anyagokra. A foglalkozás csoportmunkában történik, Siófok és 30km-es körzetében.

  • HUN-REN Agrártudományi és Környezetgazdálkodási Kutatóintézet.

    Makai Szabolcs

    Körkörös gazdaság érthetően

    A lineáris gazdaság abból az alapfelvetésből indul ki, hogy a nyersanyagaink végtelenek. A hagyományos lineáris gazdasági modell egyszeri fogyasztással számol. Emiatt a termékek olcsó, könnyen hozzáférhető. A körforgásos gazdaság egy rendszer, melyben nincsenek hulladékok és amelyben a ma termékei a jövő alapanyagai. Mitől lesz egy gazdaság körforgásos? Az interaktív előadás alatt erre keressük a választ.

  • ERI HUNGARY - European Research Institute

    Takács Emőke

    Öko-méltányosság

    A biológiai sokféleség megőrzése fontos az emberi generációk jövője és jóléte fenntartása miatt, amelynek feltétele az élővilággal szembeni méltányosság gyakorlása. Egy igazságos környezetben az emberek megértőbbek a természetükkel és elfogadóbbak egymással. A diákokkal való beszélgetések és gyakorlatok a természettel való kapcsolat erősítését, a bolygó határainak figyelembevételét és a policentrizmust erősítik.

  • HungAIRy projekt - Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata

    Nagy Tímea

    Teremtésvédelem - Segítsünk a földnek

    Mit tehetünk azért, hogy könnyebb legyen a földnek velünk élni? Az előadás szólhat, levegőtisztasági témáról, komposztálásról, a zöld energiák több fajtájáról is, tudatos fogyasztásról, és klímaváltozásról. Kicsiknek, játékos feladatokkal aranyos filmek vetítésével, nagyobbaknak tesztekkel kérdésekkel, feladatokkal, még nagyobbaknak 20 percben komolyabb előadással érintve az adott témákat, utána pedig beszélgetés, kérdezhetnek és elmondhatják, hogy ők hogyan látják, mit gondolnak ezekről a kérdésekről.

  • MÁV Műszaki Igazgatóság, Infrastruktúra Menedzsment

    Nagy Tibor Gy.

    Zöld energia megtermelése és tárolása

    Mit jelent a ZÖLD energiaforrás pontosan? A megújuló energiaforrások megnevezése, hatásai hazai viszonylatban, gazdasági és legfőképpen környezeti kitekintés. A CO2-emisszió jelentősége az üvegházhatás visszaszorítás érdekében. Hidrogén, mint a jövő energiaforrása, előállítása, tárolása. Hulladékfeldolgozás lehetséges megvalósulásai, szerepe a mindennapi életben. A lényeg, hogy felkeltsük a diákok érdeklődését a környezetvédelem irányt.

KIEGÉSZÍTŐ ANYAGOK

A 2025. év kiemelt témáinak feldolgozásához a Fenntarthatósági Témahét partnerei is hozzájárultak a témákhoz kapcsolódó szakmai anyagokkal.
  • FoodEducators program óravázlatai

    A hulladék témához kapcsolódóan ajánljuk a FoodEducators program óravázlatait, amelyek letölthetők a program honlapjáról egy rövid regisztrációt követően. A FoodEducators az EIT Food* programja, amely tartalmas, és kreatív óravázlatokat kínál az élelmiszertermelés és -fogyasztás mint rendszer témaköréhez kapcsolódóan. A tudományos alapokon nyugvó óravázlatok magyar nyelven is elérhetők különböző korosztályok számára az alábbi négy témakörben: Élelmiszer és egészség, Élelmiszer és fenntarthatóság, Élelmiszertudomány és élelmiszerrendszerek, Agrárélelmiszeripari szakmák és karrierek.

  • NÉBIH - Maradék nélkül

    A hulladék témakörhöz kapcsolódóan ajánljuk a Nébih "Maradék nélkül" programját, amely átfogó és gyakorlatias oktatási anyagokat kínál. Az ingyenesen elérhető segédanyagok segítségével a diákok megismerhetik az élelmiszerhulladékok keletkezésének okait, hatásait és azokat a mindennapi lépéseket, amelyekkel csökkenthetik saját pazarlásukat. A programhoz tartozó kiadványok, munkafüzetek, tanári segédletek és animációs videók könnyen beépíthetők a tanórákba, így támogatva a pedagógusokat abban, hogy a hulladékcsökkentés és a tudatos fogyasztás szemléletét hatékonyan adják át a diákoknak. A teljes oktatási csomag elérhető a Maradék nélkül weboldalon.

  • Olvasástársaság - olvasólista

    A Magyar Olvasástársaság összeállított egy könyvajánló listát a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét kiemelt és állandó témáira, amely segíti a pedagógusokat és diákokat a mélyebb megértésben és a témahét programjainak gazdagításában.

  • ZöldGuru - One Hungary

    A One Alapítvány platformja a digitális tudás fejlesztéséhez nyújt segítséget több témában. A ZöldGuru egy izgalmas, interaktív online kurzus, amely alapvetően 12-18 éves korosztálynak szól. Célja kettős: egyrészt, hogy segítsék a tanárokat a fenntarthatóság tanításában, másrészt pedig, hogy a diákokat cselekvésre motiválják. A tananyagot úgy tervezték meg, hogy négy tanórában bemutatható legyen a fenntarthatóság fogalma, majd a környezeti, társadalmi és gazdasági vonatkozás is.

  • Nemzeti Köznevelési Portál tematikus gyűjteménye

    2025-ös, idén tizedik évfordulóját ünneplő Fenntarthatósági Témahét keretében a Nemzeti Köznevelési Portálon található okostankönyvekből, digitális tartalmakból és az Oktatási Hivatal által gondozott tankönyvekből egy tematikus gyűjteményt hoztunk létre a teljesség igénye nélkül. A gyűjtemény célja, hogy a felhasználók egy helyen minél több kutatható anyagot és alkalmazható feladatot kaphassanak a Témahét kiemelt és állandó témáihoz kapcsolódóan.

  • Digitális eszközök a fenntarthatóság oktatásához

    Elérhetők olyan applikációk, amelyek segítenek a diákok szemléletformálásában és a fenntarthatósági témák élményszerű feldolgozásában. A JouleBug játékos módon ösztönöz zöld szokásokra, a KukaLand interaktív tanulási élményt nyújt a szelektív hulladékgyűjtésről, míg az Ecosia keresőmotor használatával a diákok közvetlenül hozzájárulhatnak faültetésekhez. Használja ezeket az eszközöket a tanításban, és inspirálja tanítványait a fenntarthatóbb életre!

  • Mesetár könyvlista

    A BOOKR Kids összeállított egy könyvajánló listát a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét kiemelt és állandó témáira, amely segíti a pedagógusokat és diákokat a mélyebb megértésben és a témahét programjainak gazdagításában.

OKTATÓCSOMAGOK

ALSÓ TAGOZATOSOK RÉSZÉRE

Másik korcsoport választása

Tematikus oktatócsomagjainkat különböző korosztályok számára dolgoztuk ki. Kérjük, a témaválasztás előtt határozza meg a korcsoportot.