Talaj és biodiverzitás

Alsó Tagozat — Tematizált Oktatócsomag

A témakör feldolgozását segítő szakmai anyagok felhívják a figyelmet a talaj meghatározó szerepére az emberiség élelmiszerellátásának biztosításában. Bemutatják a talaj jellemzőit, a talajminőségét befolyásoló folyamatokat, a talajpusztulás következményeit. Felkeltik a tanulók érdeklődését a talajlakó élőlények, a talaj és a biodiverzitás kapcsolatának megismerése iránt.

Óratervek és Mintaprojektek

A mintaprojektek alapján a fenntarthatóság pedagógiájában jártasabb pedagógusok saját maguk is kidolgozhatják a Témahéthez kapcsolódó heti projekttervüket.Az összes óratervet és a keresőt megtekintheti ezen az oldalon.
  • Talaj és biodiverzitás · óravázlat

    Talpalatnyi élet

    A talaj, a víz, a levegő a legfontosabb környezeti elemeknek számítanak. Civilizációnk számára a víz, a levegő mellett létkérdés a talaj megőrzése. A világon élő összes faj több mint egynegyedének ad otthont. Éppen ezért is kiemelkedő feladat a talaj fontosságára történő figyelemfelhívás. Az óraterv célja, hogy a tanulók tapasztalati úton ismerkedjenek meg a talajjal, kerüljenek tisztába a talaj főbb jellemzőivel, valamint fedezzék fel a talajlakó élőlényeket olyan feladatokon keresztül, amellyel a digitális kompetenciájuk is fejlődik. Továbbá tudatosítsa a talajvédelem lehetőségeit a gyerekekben.

  • Talaj és biodiverzitás · projektterv

    Kincsek és csodák a talpunk alatt

    Az órák során a tanulók megismerkednek a talaj fogalmával, a talaj létrejöttével. Kísérletekkel alátámasztott megfigyelések segítségével megismerik a talaj alkotórészeit, minőségét. Szembesülnek a talajt érintő környezeti problémákkal, a talaj-minőség és az egészség összefüggésével, a talajvédelem lehetőségeivel, fontosságával. Betekintést kapnak a talajhoz kapcsolódó élővilág sokszínűségébe, azok egymásra gyakorolt hatásaira, táplálkozási kapcsolataikra. Javaslatok alapján bővíthetik a témával kapcsolatos ismereteiket.

  • Talaj és biodiverzitás · óravázlat

    Nézz a lábad alá! - SNI tanulók számára

    A tanulók érzékszervi és tapasztalati úton ismerik meg a talajt alkotó természetes anyagokat, a talajrétegeket, és az ott élő élőlényeket. A projekt tevékenységei során felfedezik természetes környezetüket, miközben fejlődik megfigyelőképességük, és természettudományos ismereteik bővülnek. A projekt a talajvédelem és a környezet iránti felelősségtudat fontosságát emeli ki. Néhány témakör feldolgozására különböző alternatívákat kínál a projektterv, ezeket a változatokat „A” és „B” betűk jelölik.

  • Talaj és biodiverzitás · óravázlat

    Jókai 200 – Ültess fát!

    200 éve (1825. február 18-án) született Jókai Mór, a nagy mesemondó, a magyar romantikus próza legnagyobb alkotója. A Magyar Országgyűlés 2025-ös évet Jókai születésének 200. évfordulója alkalmából a „Jókai 200” emlékévvé nyilvánította. Ezen okból, illetve, hogy a magyar költészet napja is a Fenntarthatósági Témahét idejére esik, egy közös versmondásra hívjuk az osztályokat a projekt segítségével, összekapcsolva az irodalmat a környezetvédelemmel.

  • Talaj és biodiverzitás · óravázlat

    Élet a talpunk alatt

    A tanulók oktatóvideók és interaktív online feladatok révén részletesen megismerkedhetnek a talaj összetételével, és az életben betöltött jelentős szerepével. Betekintést nyerhetnek a talajminőség javításának módszereibe, a komposztálás helyes gyakorlatába. Felfedezhetik a talajban található különböző méretű és típusú élőlényeket is. Végül lehetőségük nyílik a talajt veszélyeztető tényezők azonosítására és megértésére. A tananyag elsősorban alsósoknak készült, de a nehézségi szintje miatt az 5–6. évfolyamon is alkalmazható.

Pályázatok

A sikeres pályázók díjakat és támogatásokat nyerhetnek a fenntartható projektek megvalósításához és a környezeti nevelés előmozdításához.A pályázatok listáját itt érheti el.
  • ÉLET A FÖLD ALATT! – PRÓZAÍRÓ PÁLYÁZAT 2025.

    A pályázat célja a diákok szemléletformálása a talaj fontosságáról, élővilágáról és annak sokszínűségéről szóló irodalmi alkotások készítésével. A pályázatra benyújtható műfajok: mese vagy novella.

  • KERT-KÓSTOLGATÓ PÁLYÁZAT 2025.

    A pályázat célja, hogy az iskolai csoportok saját tervezésű, legalább 1 m2 területű iskolakerti ágyást hozzanak létre. Az ágyás (mini iskolakert) kialakításával és bevetésével/beültetésével kapcsolatban a pályázat kiírója minél több olyan megoldást vár, amely a fenntarthatóságot szolgálja.

  • TeSzedd! ISKOLAI PÁLYÁZAT 2025.

    A pályázat a 2025. április 7. és 13. között megrendezett TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akció-héten részt vett iskolák tevékenységét díjazza.

Programok

A 2025-ös Fenntarthatósági Témahétet támogató szakmai szervezetek szeretettel invitálják az iskolásokat saját helyszíneiken megrendezésre kerülő, változatos programjaikra a Fenntarthatósági Témahét folyamán.Az összes helyszínt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.
  • HELYSZÍN: Hármashegy - Természet Háza · MAX. 60 FŐS CSOPORTOK

    A Természet Iskolája

    Zsuzsi kisvasúttal A Természet Iskolájába, Fedezd fel a talajlakókat a Hármashegyi-erdőben!

    Debrecen város kisvasútjával utazás a Hármashegyi-erdőbe, ahol felfedezzük a kocsányos tölgyesek talajlakóit, a táj és terület talajtípusait és a tavaszi élet titkait! E mellett kiállítások is színesítik a programot. Az esetleges hulladékot szakvezetett túra során összegyűjtjük. A programvezetés önkéntes és ingyenes, az utazást a jelentkezőknek kell megoldani.

  • HELYSZÍN: Hármashegyalja Természet Háza · MAX. 100 FŐS CSOPORTOK

    A Természet Iskolája

    Zsuzsival A Természet Iskolájába

    Utazz Zsuzsival a Kisvasúttal Debrecen városából Hármashegyre! (Utazas költsége es szervezés egyénileg). Vár A Természet Iskolája, ahol megismerheted a Hármashegyi erdő élővilágát és bekukkantani az avar alá, feltérképezzük a talajlakókat és megtisztítjuk a környéket egy túra keretében a hulladéktól.

  • HELYSZÍN: ArtEnto Ökocentrum, 1085 Budapest, Baross utca 32. · MAX. 15 FŐS CSOPORTOK

    ArtEnto Alapítvány

    CSODÁLATOS ROVARVILÁG

    A Csodálatos rovarvilág program a biodiverzitás jelentőségét mutatja be, kiemelt figyelmet fordítva a rovarok ökológiai szerepére. Célja, hogy tudományos és ismeretterjesztő előadások, valamint interaktív bemutatók révén közelebb hozza a látogatókhoz e változatos és nélkülözhetetlen élőlényeket. Programok: • Rovarbemutatók Élő rovarokkal és preparátumokkal szemléltetett előadás a különböző fajok viselkedéséről, ökológiai szerepéről és alkalmazkodási stratégiáiról. • Előadások és beszélgetések Szakértők ismertetik a rovarok evolúcióját, ökoszisztémában betöltött szerepét, valamint a klímaváltozás és az emberi tevékenység hatásait. • Kreatív foglalkozások Rovarokkal kapcsolatos kézműves foglalkozások változatos technikákkal. A program lehetőséget biztosít a rovarok világának mélyebb megismerésére.

  • HELYSZÍN: 7625 Pécs, Tettye tér 9. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság

    A Pintér-kert Arborétum felfedezése

    A különleges lejtőhordalék talajjal rendelkező Arborétum csodálatos növényeinek bemutatása valósul meg a programon.

  • HELYSZÍN: 7625 Pécs, Tettye tér 9. · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság

    Pintér-kert Arborétum felfedezése

    A különleges lejtőhordalék talajjal rendelkező Arborétum csodálatos növényeinek bemutatása.

  • HELYSZÍN: 3778 Varbó-Fónagyság (Varbó 070/2 hrsz.) · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    ÉSZAKERDŐ Zrt. Bagoly-Vár Erdészeti Erdei Iskola

    Fenntarthatósági Témahét

    „Fajszámláló túra” – biodiverzitásról érthetően. „Nagytakarítás erdőn-mezőn”- bemutatkoznak a lebontók. "Talpalatnyi" - beszélgetés a talaj élővilágáról.

  • HELYSZÍN: 3535 Miskolc, Csanyik-völgy (Miskolc 01211 hrsz.) · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    ÉSZAKERDŐ Zrt. Csanyiki Erdőház Erdészeti Erdei Iskola

    Fenntarthatósági Témahét

    „Fajszámláló túra” – biodiverzitásról érthetően. „Nagytakarítás erdőn-mezőn”- bemutatkoznak a lebontók. "Talpalatnyi" - beszélgetés a talaj élővilágáról.

  • HELYSZÍN: 1146 Budapest Állatkerti krt. 6-12. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Fővárosi Állat- és Növénykert

    Élet a talpunk alatt + Vakondkép készítése

    Élet a talpunk alatt (ajánlott korosztály: 1-6. évfolyam): Tapasztalati úton ismerkedünk a talaj alkotórészeivel és a talajtípusokkal. Barátkozunk a föld alatt élő állatokkal, a lebontó szervezetekkel, és megtanuljuk a talajban betöltött fontosságukat. A Vakondkép készítése elnevezésű kézműves foglalkozásunk keretében pedig egy kedves talajban élő védett állatot formázunk meg újrahasznosított anyagokból. Minden foglalkozás időtartama 45 perc. Ha egy csoport meghaladja a 30 főt, akkor bontásra kerül sor. Természetesen lehetséges csak zoopedagógiai, vagy csak kézműves foglalkozásra jelentkezni. Ezen igényüket, kérjük, a zooped@zoobudapest.com e-mail címen jelezzék. Részvételi költségek: A program látogatására felhasználható az intézményi jegy, valamint a budapesti intézményi bérlet, de a csoporttal érkező kísérők számára is biztosítunk kedvezményt. Mindezekről részletesen az Állatkert honlapján olvashatnak. A foglalkozáscsomag díja 24.000 Ft / csoport / 2 foglalkozás. Erre a belépővel együtt tudnak jegyet váltani pénztárainkban. Ha külön szeretnének részt venni zoopedagógiai vagy kézműves foglalkozásink valamelyikén, akkor a foglalkozás díja 12.000 Ft / csoport / foglalkozás.

  • HELYSZÍN: 1146 Budapest Állatkerti krt. 6-12. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Fővárosi Állat- és Növénykert

    Sokféleség sok lábon + agyagtálka készítése

    Sokféleség sok lábon (ajánlott korosztály: 3-12. évfolyam): A foglalkozás során áttekintjük az ízeltlábúak világát. Közben megbeszéljük, hogy miért kell annyi láb az ízeltlábúaknak, mi közük van a gombákhoz, mit tudhatunk meg a lábaik számából, és mi történne, ha eltűnnének a Földről. Ezen programpont keretében kézműves foglalkozásaink során újrahasznosított anyagokból készítünk könyvjelzőt, vagy a természetes anyaghasználat jegyében agyagtálkát alkotunk. Minden foglalkozás időtartama 45 perc. Ha egy csoport meghaladja a 30 főt, akkor bontásra kerül sor. Természetesen lehetséges csak zoopedagógiai, vagy csak kézműves foglalkozásra jelentkezni. Ezen igényüket, kérjük, a zooped@zoobudapest.com e-mail címen jelezzék. Részvételi költségek: A program látogatására felhasználható az intézményi jegy, valamint a budapesti intézményi bérlet, de a csoporttal érkező kísérők számára is biztosítunk kedvezményt. Mindezekről részletesen az Állatkert honlapján olvashatnak. A foglalkozáscsomag díja 24.000 Ft / csoport / 2 foglalkozás. Erre a belépővel együtt tudnak jegyet váltani pénztárainkban. Ha külön szeretnének részt venni zoopedagógiai vagy kézműves foglalkozásink valamelyikén, akkor a foglalkozás díja 12.000 Ft / csoport / foglalkozás.

  • HELYSZÍN: 7142 Pörböly, Bajai út 100. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Gemenc Erdészeti Erdei Iskola

    TalajTitkok - A talpunk alatt rejtőző világ

    A talaj gazdag élővilágot rejt, rovarokat, gombákat és mikroorganizmusokat, amelyek mind hozzájárulnak a tápanyagok körforgásához és a biológiai sokféleség fenntartásához. Miből táplálkozik az erdő? Milyen látható és láthatatlan élőlények élnek a talajban és milyen feladatot látnak el? A terepi program során felfedezzük a talaj és avarszint élővilágát. A gyerekek számára az erdei környezetben való tanulás különösen értékes, hiszen nemcsak elméletben, hanem tapasztalati úton ismerkedhetnek meg a talaj fontosságával.

  • HELYSZÍN: Hortobágy-Halastó, Halászbárka Fogadóközpont parkoló · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

    Élet a Hortobágyi-halastavak mentén

    Mesterségesen létrehozott halastavak a szikes talajon. Hogyan határozzák meg a terület élővilágát a speciális talajviszonyok? A program során a Hortobágy-halastavi tanösvényen ingyenes szakvezetés keretében ismerkedhetnek meg a diákok a terület különleges élővilágával. Ajánlott a terepi öltözet, esőkabát, zárt túracipő, lehetőség szerint távcső. A Hortobágy-halastavi tanösvényen belépőkártya váltása szükséges, amely 1500 Ft/gyermek, 100 Ft/pedagógus.

  • HELYSZÍN: Tiszakürti Arborétum; 5471 Tiszakürt, Bolza gróf út 5. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

    Élet a Tiszakürti Arborétumban

    A témahéten az alábbi programelemeket tudjuk biztosítani: - Szakvezetés az arborétumban. - Az arborétum rovarvilága: elméleti és gyakorlati bemutató (pl. rovarbefogási technikák). - Az erdő növény- és állatvilágának bemutatása. - Komposztálás folyamatának megismerése. - Hogyan kezeljük gyepfelületeinket az arborétumban? - Kézműves foglalkozásokon növényültetés és rovarhotel készítés. Az osztályok közös munkája az iskolaközösség számára. A csoportok igény szerint állíthatják össze a felsorolt elemekből a napi programjukat. A szakvezetéseket, foglalkozásokat a Közép-Tisza-Jászság Tájegység természetvédelmi őrei és az arborétum munkatársai tartják. A programon a szakvezetés ingyenes. Az arborétumi belépődíj és a kézműves foglalkozás díja a Hortobágyi Nemzeti Park honlapján kifüggesztett árlista alapján fizetendő.

  • HELYSZÍN: Kaszó, Kaszó puszta 1. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    KASZó Zrt.

    Talaj = Élet

    Miért fontos a talaj? Nézzük meg közelebbről: milyen élőlények élnek benne? Tudtad, hogy a biológiai sokszínűség negyede a talajban található? Miért fontos ez? Ezekre, és még számtalan érdekes kérdésre kapnak választ a gyerekek egy erdei séta alkalmával, ahol az erdő és a talaj sokszínűségével ismerkedhetnek meg.

  • HELYSZÍN: 6000 Kecskemét, Nyíri út 48. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.

    Láthatatlan kincsünk a talaj

    Ismerjük meg a földalatti világot: miből táplálkozik az erdő, milyen élőlényeket rejt a talaj

  • HELYSZÍN: 2541 Lábatlan, Rákóczi Ferenc u 170. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    MAGYAR TERMÉK Nonprofit Kft.

    Magyar Termékek és fenntarthatóság - Dunamente Ökocentrum

    A program célja, hogy a fenntarthatóság elveit a diákok számára élményszerű, interaktív módon ismertesse meg. A program során a résztvevők megismerkedhetnek a fenntartható fejlődés alapjaival, a helyi környezet védelmével és a hazai termékek szerepével a fenntartható jövő építésében. A program a Dunamente Ökocentrum adta lehetőségeket kihasználva mutatja be, hogyan érhetjük el közösen a környezeti egyensúlyt, miközben támogathatjuk a helyi gazdaságot. A diákok egy izgalmas, három részből álló programban vesznek részt. Elsőként a Magyar Termék óra során a diákok megismerkednek a hazai termékek fontosságával és szerepükkel a gazdaságban. Az órán a diákok betekintést nyernek abba, hogyan járulnak hozzá a magyar termékek a közösségek jólétéhez, és miért fontos a hazai termelés támogatása. A foglalkozás célja, hogy a diákok megértsék a helyi gazdaság erősítésének fontosságát, és hogy a vásárlói döntések hogyan formálják a közvetlen környezetüket. Ezt követően a diákok a Dunamente Ökocentrum kiállításán keresztül interaktív módon mutatja be a természeti értékeket és felhívja a figyelmet a globális klimatikus változások hatásaira. A látogatók öt tematikus teremben ismerkedhetnek meg a környezetvédelem fontosságával. A program harmadik részeként a Magyar Piszke Papír Interaktív Műhelymunkájában a diákok aktívan részt vehetnek a hulladékkezelésről szóló foglalkozáson, ahol gyakorlati példákon keresztül ismerkednek meg a hulladékcsökkentés és újrahasznosítás módszereivel. Az oktatás során a diákok papírújrahasznosítással készíthetnek saját alkotásaikat, miközben fontos ismereteket szereznek a fenntartható anyaghasználatról. A program célja, hogy a diákok számára értékes, gyakorlati tudást adjon át a fenntarthatóság területén, valamint érzékenyítse őket a helyi termékek vásárlásának fontosságára és annak környezeti hatásaira. A program végén a diákok tudatosabbá válnak környezetük védelme és a fenntartható életmód iránti elköteleződésükben.

  • HELYSZÍN: 1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    MCC - Klímapolitikai Intézet

    Talajélet megvédése a kertben

    Hogyan kertészkedjünk igazán fenntarthatóan konyhakertben, miként óvjuk meg a talajéletet vagy éppen, hogyan segítsük annak fejlődését. Az előadás alkalmával talajjavítás, talajtápanyagutánpótlásról lesz szó, amiben bemutatásra kerül még a talajélet szereplői: földigiliszták, baktériumok.

  • HELYSZÍN: Kikerics Erdészeti Erdei Iskola · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    Mecsekerdő Zrt.

    Fenntarthatósági témahét program Sasréten

    A foglalkozásokon megismerkedünk a talaj látható és láthatatlan élővilágával, megtudhatjuk mi a szerepe az erdőknek a talaj védelmében. Hogyan lehet fenntartható módon gazdálkodni az erdővel? A program része még kisvasúti utazás a Zselici Csühögőn Almamellék és Sasrét között. A program programdíj mellett vehető igénybe.

  • HELYSZÍN: 5000 Szolnok, Kaán Károly utca 71. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    NEFAG Zrt.

    "Láthatatlan" világ a talpunk alatt

    Egy erdőben sétálva nem is gondolnánk, hogy micsoda élet zajlik a talpunk alatt. A terepi foglalkozás során a talaj-és avarszint élővilágát fedezzük fel, megismerkedünk az ott lakók érdekességeivel és az anyagok körforgásában betöltött szerepével. Időjárásnak megfelelő öltözet és erdei terephez alkalmas lábbeli szükséges a sétához.

  • HELYSZÍN: 3060 Pásztó, Múzeum tér 5. · MAX. 35 FŐS CSOPORTOK

    Pásztói Múzeum

    Erdők-mezők virágai a Cserháttól a Bükkig

    Múzeumpedagógiai foglalkozás az Erdők-mezők virágai a Cserháttól a Bükkig c. kiállításhoz kapcsolódóan. Megismerkedünk a környék jellegzetes és védett növényeivel, a különböző társulások jellemzőivel, a talajok és a növényzet kapcsolatával. A játékos programon valamennyi érzékszervünket bevonjuk a megismerés folyamatába.

  • HELYSZÍN: Erdők Háza Látogatóközpont, Kaposvár, Bajcsy-Zsilinszky u. 21. · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    SEFAG Zrt.

    A talaj és a biodiverzitás

    A talaj nem csupán a növények, és különböző állatok „otthona”, hanem bolygónk egyik legértékesebb erőforrása. kiemelten foglalkozunk a talaj szerepével és a biológiai sokféleség megőrzésének fontosságával, lehetőségeivel. Áttekintjük a talaj keletkezését, a talajfajtákat is. A kaposvári Erdők Háza Látogatóközpont előadótermében várjuk az általános iskolai csoportokat, a honlapon feltüntetett időkkel ellentétben 8:30, 10:00, 13:00 és 14:30 órakor. A pontos kezdési időpontot kérjük egyeztetni!

  • HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola, Lábod-Rinyabesenyő-Sziágy puszta · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    SEFAG Zrt.

    A talaj és biodiverzitása

    A talaj nem csupán a növények, és különböző állatok „otthona”, hanem bolygónk egyik legértékesebb erőforrása. kiemelten foglalkozunk a talaj szerepével és a biológiai sokféleség megőrzésének fontosságával, lehetőségeivel.

  • HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK

    SEFAG Zrt.

    Fenntarthatósági Témahét- A talaj és biodiverzitása

    A talaj nem csupán a növények, és különböző állatok „otthona”, hanem bolygónk egyik legértékesebb erőforrása. kiemelten foglalkozunk a talaj szerepével és a biológiai sokféleség megőrzésének fontosságával, lehetőségeivel.

  • HELYSZÍN: Tókaji Parkerdő · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    SEFAG Zrt.

    Talaj és a biodiverzitás erdei környezetben

    A túra során bemutatásra kerülnek a Zselic talajtípusai, a talaj élővilága, talaj szerepe az erdőben, a talaj összetett ökoszisztémája, szerepe az állékony, stabil erdők életében és az egészséges emberi élet alapjaiban. Zöld energiaforrások, fa mint megújuló energiaforrás bemutatása, ezzel kapcsolatban az erdő kezelésének és fenntartásának fontossága.

  • HELYSZÍN: Jeli Arborétum · MAX. 35 FŐS CSOPORTOK

    Szombathelyi Erdészeti Zrt.

    Erdőgazdálkodás és talajvédelem

    A környezeti változások figyelembevételével fenntartható erdőgazdálkodás biztosítása és talajvédelem.

  • HELYSZÍN: Szombathelyi Erdészeti Zrt. Központi park · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK

    Szombathelyi Erdészeti Zrt.

    Fenntartható erdőgazdálkodás és talajvédelem

    A környezeti változások figyelembevételével fenntartható erdőgazdálkodás biztosítása és talajvédelem.

  • HELYSZÍN: Szombathely Bercsényi Miklós Általános Iskola · MAX. 50 FŐS CSOPORTOK

    Szombathelyi Erdészeti Zrt.

    Fenntartható erdőkezelés

    A környezeti változásokat követő, fenntartható erdőkezelés

  • HELYSZÍN: Agostyáni Arborétum · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK

    VERTOUR Kft.

    Fenntarthatósági Témahét az Agostyáni Arborétumban

    Szakvezetéssel egybekötött séta az Arborétumban.

  • HELYSZÍN: Lenti parkerdő, Csömödér (Csömödéri Állami Erdei Vasút megálló) · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK

    Zalaerdő Erdészeti Zrt.

    Mesél az erdő

    Rövid túrával egybekötött erdei iskola foglalkozás, ahol a résztvevők megismerkedhetnek az erdő életközösségét.

Óralátogató Szakértők

Az óralátogató szakértőknek lehetősége van bekapcsolódni egy-egy iskolai tanórába, hogy szakmai tudásával támogassa a Fenntarthatósági Témahét programjait.Az összes óraadó szakértőt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.
  • Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.

    Bene Zsolt

    Ahol fák vannak, az az erdő?

    Az tanóra során igyekszem bemutatni, hogy az erdő nem csak fák nagyobb csoportját jelenti, hanem a legösszetettebb szárazföldi ökoszisztémát, a talajtól a lágyszárú- és cserjefajokon, a rovarokon, az apró és nagyvadfajokon át a különféle fafajokig. Megmutatom a különbséget erdő és erdő között, és hogy ebben a rendszerben milyen szerep jut az embernek.

  • BIRD-NBS

    Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka

    Do for the Birds! Do for Life!- együtt egy élhető jövő felé

    Miért okoz éhínséget, ha eltűnik a veréb? Hogyan tud a szajkó egész erdőket telepíteni? Miért nélkülözhetetlen a fakopáncs munkája, tudnának-e élni háziállataink madarak nélkül, és miért nevezik gazirtónak a kenderikét? Sorra vesszük azokat a nélkülözhetetlen szolgáltatásokat, amelyekkel a körülöttünk élő madarak segítik boldogulásunkat. Megnézzük, hogy antropogén világunk mivel sodorja veszélybe őket, és megbeszéljük, mit jelent együttműködni a természettel.

  • VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. Hubertus Erdészeti Erdei Iskola

    Cserményiné Váradi Melinda

    Élet a lábunk alatt - Fedezd fel velünk az erdő alatti rejtett világ titkait!

    A talaj a fenntartható életközösségek nélkülözhetetlen eleme. A talaj adja az ételt, amit megehetsz, a vizet amit megiszol, hozzájárul a friss levegő termelődéséhez és még sorolhatnánk… Bár végtelennek tűnik jelenléte, de nagyon érzékeny és értékes természeti képződményről van szó, mely. Ismerkedjünk hát meg vele jobban és a benne élő milliárdnyi élőlény egy részével! Tudj meg többet az erdő talajának anyagi körforgásáról, a holtfa szerepéről az erdőben és arról, hogy mit csinál egy erdész!

  • Keresztes György

    Erdő és erdőgazdálkodás

    Mi az erdő? Mi az erdőgazdálkodás? Miért kell gazdálkodni az erdővel? Hogyan lehet fenntartható módon gazdálkodni? Hogyan lehet a természet védelmét összeegyeztetni az erdészettel? Az előadásokat Balatonalmádi, és 20 km-es vonzáskörzetében tudom vállalni!

  • SEFAG Zrt.

    Éder Lilla

    Fontos, hogy mi van a talpunk alatt?

    A Fenntarthatósági Témahét keretében megtartott órán kicsit több információt szerezhetnek a tanulók a talaj életközösségeiről, a benne zajló körforgásos folyamatokról, keletkezéséről. Fontos rávilágítani, hogy minden mindennel összefügg, ilyen szemlélettel tekinteni a környezettel kapcsolatos folyamatokra, felhívni a figyelmet a talaj szerepének fontosságára, tudatosítani, hogy nem csak a víz, a levegő, hanem talaj védelme is kiemelt környezetvédelmi szempont.

  • ERI HUNGARY - European Research Institute

    Takács Emőke

    Öko-méltányosság

    A biológiai sokféleség megőrzése fontos az emberi generációk jövője és jóléte fenntartása miatt, amelynek feltétele az élővilággal szembeni méltányosság gyakorlása. Egy igazságos környezetben az emberek megértőbbek a természetükkel és elfogadóbbak egymással. A diákokkal való beszélgetések és gyakorlatok a természettel való kapcsolat erősítését, a bolygó határainak figyelembevételét és a policentrizmust erősítik.

  • Dr. Kónya György

    Talaj - minden grammja érték

    Talaj jelentősége, kialakulása, talajtípusok. Talajpusztulás okai, következményei. A talaj élővilága. Biodiverzitás – fogalma. Biodiverzitás csökkenésének okai. A talaj és a biodiverzitás kapcsolata.

  • Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Pilis Len Látogatóközpont

    Karlné Menráth Réka

    Talaj és biodiverzitás

    A talaj szerepe az élővilág körforgásában, az avar, az élővilág szerepe a talaj kialakulásában, a holtfa szerepe az életközösségben és a talaj szempontjából, a talaj, az avar és a holtfa élővilága, az élővilág jellemzői és az élőlények közti kapcsolat. Humusz készítése otthon: a komposztálás. Mindez interaktív, játékos formában.

  • Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság

    Pallos-Rózsa Anita

    Talpalatnyi élet

    A talaj rendkívül fontos tényező abban, hogy az adott területen milyen növénytársulások tudnak megtelepedni. Különböző növények talajigénye kerül a foglalkozás középpontjába. Szó esik arról, hogy milyen természetes módszerekkel lehet javítani a talaj állapotán (komposzt, méhlegelők kialakítása stb...)

KIEGÉSZÍTŐ ANYAGOK

A 2025. év kiemelt témáinak feldolgozásához a Fenntarthatósági Témahét partnerei is hozzájárultak a témákhoz kapcsolódó szakmai anyagokkal.
  • Olvasástársaság - olvasólista

    A Magyar Olvasástársaság összeállított egy könyvajánló listát a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét kiemelt és állandó témáira, amely segíti a pedagógusokat és diákokat a mélyebb megértésben és a témahét programjainak gazdagításában.

  • ZöldGuru - One Hungary

    A One Alapítvány platformja a digitális tudás fejlesztéséhez nyújt segítséget több témában. A ZöldGuru egy izgalmas, interaktív online kurzus, amely alapvetően 12-18 éves korosztálynak szól. Célja kettős: egyrészt, hogy segítsék a tanárokat a fenntarthatóság tanításában, másrészt pedig, hogy a diákokat cselekvésre motiválják. A tananyagot úgy tervezték meg, hogy négy tanórában bemutatható legyen a fenntarthatóság fogalma, majd a környezeti, társadalmi és gazdasági vonatkozás is.

  • Nemzeti Köznevelési Portál tematikus gyűjteménye

    2025-ös, idén tizedik évfordulóját ünneplő Fenntarthatósági Témahét keretében a Nemzeti Köznevelési Portálon található okostankönyvekből, digitális tartalmakból és az Oktatási Hivatal által gondozott tankönyvekből egy tematikus gyűjteményt hoztunk létre a teljesség igénye nélkül. A gyűjtemény célja, hogy a felhasználók egy helyen minél több kutatható anyagot és alkalmazható feladatot kaphassanak a Témahét kiemelt és állandó témáihoz kapcsolódóan.

  • Digitális eszközök a fenntarthatóság oktatásához

    Elérhetők olyan applikációk, amelyek segítenek a diákok szemléletformálásában és a fenntarthatósági témák élményszerű feldolgozásában. A JouleBug játékos módon ösztönöz zöld szokásokra, a KukaLand interaktív tanulási élményt nyújt a szelektív hulladékgyűjtésről, míg az Ecosia keresőmotor használatával a diákok közvetlenül hozzájárulhatnak faültetésekhez. Használja ezeket az eszközöket a tanításban, és inspirálja tanítványait a fenntarthatóbb életre!

  • Mesetár könyvlista

    A BOOKR Kids összeállított egy könyvajánló listát a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét kiemelt és állandó témáira, amely segíti a pedagógusokat és diákokat a mélyebb megértésben és a témahét programjainak gazdagításában.

OKTATÓCSOMAGOK

ALSÓ TAGOZATOSOK RÉSZÉRE

Másik korcsoport választása

Tematikus oktatócsomagjainkat különböző korosztályok számára dolgoztuk ki. Kérjük, a témaválasztás előtt határozza meg a korcsoportot.