A téma feldolgozását segítő szakmai anyagok olyan kérdésekre keresik a választ, mint a mesterséges intelligencia és az oktatás kapcsolata, a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségek beépítése a fenntarthatóságra nevelésben. Gyakorlati példákat mutatnak be a MI tanórai felhasználására és izgalmas feladatok megoldására hívják a tanulókat.
Programok
A 2025-ös Fenntarthatósági Témahétet támogató szakmai szervezetek szeretettel invitálják az iskolásokat saját helyszíneiken megrendezésre kerülő, változatos programjaikra a Fenntarthatósági Témahét folyamán.Az összes helyszínt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.- HELYSZÍN: 7500 Nagyatád, Taranyi úti Ipartelep 2744 hrsz. · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
Büttner Kft.
Fenntarthatóság a gyakorlatban – AI, zöld energia és körforgásos gazdaság a Büttner Kft.-nél
- Röviden bemutatjuk a Büttner Kft. tevékenységeit, különös tekintettel az innovatív gyártástechnológiákra és fenntarthatósági törekvéseinkre - Üzembejárás - Kreatív feladat (opcionális)
- HELYSZÍN: 1053 Budapest, Ferenciek tere 6. · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK
ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár
Fenntarthatósági témahét az ELTE Egyetemi Könyvtárban – Zöldkönyvtári programok
A Fenntarthatósági témahét keretében örömmel várjuk általános és középiskolás csoportok látogatását az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár zöldkönyvtári bemutatóin. A programsorozaton a diákokat restaurátor-műhelyünk, könyvtárépületünk és zöldkönyvtári titkaink felfedezésére invitáljuk. Restaurátorunk vezetésével a papíröntés és a könyvfűzés technikájából kaphatnak ízelítőt. Megismerkedhetnek a könyvfertőtlenítés folyamatával és a régi könyvkötészeti eljárásokkal. A restaurátori munka célja természetes anyagok felhasználásával a muzeális gyűjteményünk történeti és esztétikai értékének megőrzése, élettartamának meghosszabbítása különböző restaurálási eljárások és preventív konzerválási technikák segítségével. Könyvtártúráinkon az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár történetéről értesülhetnek vendégeink. A Szkalnitzky Antal tervei alapján épült könyvtárpalota kivitelezésében a 19. század legkorszerűbb szellőztetési, fűtési és világítási megoldásait alkalmazták. A könyvtári kalauzolás során megtekinthetők az aula oszlopcsarnokában látható sgraffitók, a díszterem tudományokat és művészeteket ábrázoló nőalakjai, valamint Than Mór portréja a középkorú Ferenc Józsefről. Látogatóink bejárhatják az egykori főigazgatói lakás termeit, megcsodálhatják a Perczel László-féle glóbusz rekonstrukcióját, és betekinthetnek Műemlékraktárunkba is, melyet a nagyközönség számára csak különleges alkalmakkal nyitunk meg. A túra keretében a könyvtár mesterséges intelligenciával támogatott szolgáltatásai és a fenntarthatóság jegyében alkalmazott jó gyakorlatai is bemutatásra kerülnek. Zöldkönyvtári kvízjátékunk keretében kiderül, mit tehet egy könyvtár a fenntartható fejlődés céljai eléréséért. Minden érdeklődőt szeretettel látunk!
- HELYSZÍN: 1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7. · MAX. 150 FŐS CSOPORTOK
MCC - Klímapolitikai Intézet
A mesterséges intelligencia (AI) szerepe a klímaváltozás kutatásában és a környezetvédelemben
Az előadás során megismerkedünk azzal, hogy miként segíthet a klímaváltozás elleni küzdelemben és a környezetvédelem hatékonyságának növelésében az AI és mire kell odafigyelnünk a jövőben, hogy tényleg hasznunkra legyen a tudása.
- HELYSZÍN: 1112 Budapest, Boldizsár utca 2., Budapest One irodaház, D épület, One recepció · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
One Alapítvány
Zöld Megoldások a Mindennapokban – Interaktív Irodaház Látogatás a One Alapítványnál
Zöld Megoldások a Mindennapokban – Interaktív Irodaház Látogatás a One Alapítványnál Idén a Fenntarthatósági Témahét keretében egy igazán izgalmas programmal várjuk az általános és középiskolás diákokat. Látogassátok meg velünk a One Alapítvány és egyben a One Magyarország Zrt. irodaházát, a BudapestOne-t, és lessetek be egy környezettudatos épület kulisszái mögé! Vajon hogyan lehet egy irodaház igazán fenntartható? Hogyan spórolhatunk az energiával, és miért fontos a tudatos vízhasználat? Gyertek el, és tudjátok meg! Mit mutatunk meg? A látogatás során interaktív módon mutatjuk be az épület legfontosabb fenntarthatósági megoldásait: 1. Fenntartható építés • Újrahasznosított alapanyagokból készült épületrészletek. • Régi székházból áthozott bútorok és műszaki berendezések. • Okos hulladékkezelés az építkezés során. 2. Energiahatékony üzemeltetés • LED-es világítás időkapcsolóval és mozgásérzékelővel. • Intelligens fűtés és hűtés: egyéni termosztátok, nyitható ablakok, UV-szűrés. • Központi épületfelügyeleti rendszer a hatékonyabb működésért. 3. Zöld megoldások a mindennapokban • Szelektív hulladékgyűjtő pontok. • Palackmentes vízellátás: szűrt vízcsapok kulacs- és kancsótöltésre. • Több növény, több oxigén – egészségesebb munkakörnyezet. 4. Kényelem és jó közérzet • Nők és férfiak eltérő igényeire szabott megoldások. • Relaxációs terek: csocsó, pingpong, jógaszoba és futópálya a tetőn. • Lépcsőház – mit adhat a lépcsőfokokon túl? Hogyan vehettek részt? Regisztráljatok a programra itt, a Fenntarthatósági Témahét hivatalos oldalán. Időtartam: 45 perces vezetett túra. Hány csoportot várunk? 4 osztályt várunk kísérőkkel, összesen max. 30 fős lehet egy csoport. Jelentkezési határidő: 2025. március 21., péntek. Fontos! • Előzetes regisztráció szükséges a résztvevők névsorának pontos leadásával. • Személyi igazolvány szükséges a belépéshez a látogatás napján. Ne maradjatok le! Fedezzük fel együtt, hogyan tehetjük fenntarthatóbbá mindennapjainkat.
- HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
SEFAG Zrt.
Fenntarthatósági Témahét- Mesterséges intelligencia és fenntarthatóság
Energiahatékonyságban: intelligens hálózatokkal és épületek energiafogyasztásának optimalizálásával. Fenntartható mezőgazdaságban: a MI segíthet drónok és szenzorok által gyűjtött adatok elemzésben, hogy javítsa a terméshozamot, csökkentse a vízfelhasználást, és minimalizálja a vegyszerek használatát. Hulladékkezelésben: képfelismeréssel segítve az újrahasznosítást.
- HELYSZÍN: Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola, Lábod-Rinyabesenyő-Sziágy puszta (Somogy megye) GPS: Észak: 46°08'40" Kelet: 17°30'02.5" · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
SEFAG Zrt.
Mesterséges intelligencia és fenntarthatóság
Energiahatékonyságban: intelligens hálózatokkal és épületek energiafogyasztásának optimalizálásával. Fenntartható mezőgazdaságban: a MI segíthet drónok és szenzorok által gyűjtött adatok elemzésben, hogy javítsa a terméshozamot, csökkentse a vízfelhasználást, és minimalizálja a vegyszerek használatát. Hulladékkezelésben: képfelismeréssel segítve az újrahasznosítást.
- HELYSZÍN: Akvárium Klub · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK
UNICEF Magyarország
Klímahősök Konferencia
2025 Április 9-én, az Akvárium Klubban, a Fenntarthatósági Témahét keretében rendezett ifjúsági klímatalálkozón 1000-1500 fiatal diákot szeretnénk tartalmas, minőségi programokon keresztül az éghajlatváltozás hátteréről, ősszefüggéseiről edukálni. Olyan hasznos, akár azonnal, egyéni szinten is alkalmazható megoldásokat tervezünk bemutatni, amelyek reményt adnak arra, hogy közösségi szinten, együtt képesek vagyunk a folyamat lassítására, jövőjük alakítására. Az előadások a fiatalokat érdeklő témákban, az ő nyelvükön szólnak.
Óralátogató Szakértők
Az óralátogató szakértőknek lehetősége van bekapcsolódni egy-egy iskolai tanórába, hogy szakmai tudásával támogassa a Fenntarthatósági Témahét programjait.Az összes óraadó szakértőt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.- BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt.
Miczki Júlia
Fenntartható városi közlekedés
Mi a kulcsa, hogy fenntartható legyen a közlekedés a városban? Mi a szerepe ebben a város közlekedésszervezőjének a BKK-nak? Mit tehetünk mi, egyéni szinten egy élhetőbb városi környezetért a közlekedésünkkel és a tudatos mobilitási mód választással?
KIEGÉSZÍTŐ ANYAGOK
A 2025. év kiemelt témáinak feldolgozásához a Fenntarthatósági Témahét partnerei is hozzájárultak a témákhoz kapcsolódó szakmai anyagokkal.Dr. Rab Árpád Szörény webináriuma
A mesterséges intelligencia már most formálja a tudás megszerzésének és átadásának módját. Vajon hogyan építhetjük be hatékonyan az oktatásba, és milyen új lehetőségeket kínál a pedagógusok számára? A MI tudásunk című webinárium során Dr. Rab Árpád Szörény, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Tudományos Főmunkatársa segít eligazodni az AI világában, bemutatva annak lehetőségeit és kihívásait az oktatásban.
Digitális Témahét webináriumok
A Fenntarthatósági Témahét 2025 egyik kiemelt témája a mesterséges intelligencia, amely napjainkban egyre nagyobb szerepet kap az oktatásban is. A pedagógusok támogatása érdekében ajánljuk a Digitális Témahét webináriumait, amelyek közérthetően és gyakorlatias megközelítéssel mutatják be az AI alkalmazási lehetőségeit az iskolai munkában. A webináriumok elérhetők a Digitális Témahét YouTube-csatornáján, és hasznos segítséget nyújtanak azoknak, akik szeretnék jobban megérteni, hogyan építhető be a mesterséges intelligencia a tanítási-tanulási folyamatokba.
Olvasástársaság - olvasólista
A Magyar Olvasástársaság összeállított egy könyvajánló listát a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét kiemelt és állandó témáira, amely segíti a pedagógusokat és diákokat a mélyebb megértésben és a témahét programjainak gazdagításában.
ZöldGuru - One Hungary
A One Alapítvány platformja a digitális tudás fejlesztéséhez nyújt segítséget több témában. A ZöldGuru egy izgalmas, interaktív online kurzus, amely alapvetően 12-18 éves korosztálynak szól. Célja kettős: egyrészt, hogy segítsék a tanárokat a fenntarthatóság tanításában, másrészt pedig, hogy a diákokat cselekvésre motiválják. A tananyagot úgy tervezték meg, hogy négy tanórában bemutatható legyen a fenntarthatóság fogalma, majd a környezeti, társadalmi és gazdasági vonatkozás is.
Nemzeti Köznevelési Portál tematikus gyűjteménye
2025-ös, idén tizedik évfordulóját ünneplő Fenntarthatósági Témahét keretében a Nemzeti Köznevelési Portálon található okostankönyvekből, digitális tartalmakból és az Oktatási Hivatal által gondozott tankönyvekből egy tematikus gyűjteményt hoztunk létre a teljesség igénye nélkül. A gyűjtemény célja, hogy a felhasználók egy helyen minél több kutatható anyagot és alkalmazható feladatot kaphassanak a Témahét kiemelt és állandó témáihoz kapcsolódóan.
Digitális eszközök a fenntarthatóság oktatásához
Elérhetők olyan applikációk, amelyek segítenek a diákok szemléletformálásában és a fenntarthatósági témák élményszerű feldolgozásában. A JouleBug játékos módon ösztönöz zöld szokásokra, a KukaLand interaktív tanulási élményt nyújt a szelektív hulladékgyűjtésről, míg az Ecosia keresőmotor használatával a diákok közvetlenül hozzájárulhatnak faültetésekhez. Használja ezeket az eszközöket a tanításban, és inspirálja tanítványait a fenntarthatóbb életre!
Mesetár könyvlista
A BOOKR Kids összeállított egy könyvajánló listát a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét kiemelt és állandó témáira, amely segíti a pedagógusokat és diákokat a mélyebb megértésben és a témahét programjainak gazdagításában.
OKTATÓCSOMAGOK
ALSÓ TAGOZATOSOK RÉSZÉRE
Tematikus oktatócsomagjainkat különböző korosztályok számára dolgoztuk ki. Kérjük, a témaválasztás előtt határozza meg a korcsoportot.